Bezrobocie najniższe w historii, a młodzi Polacy...boją się pracować. Agencja badawcza odsłania nasze kompleksy

Choć bezrobocie w Polsce jest najniższe w historii, tylko jedna czwarta respondentów czuje się pewnie przed wejściem na rynek pracy
Choć bezrobocie w Polsce jest najniższe w historii, tylko jedna czwarta respondentów czuje się pewnie przed wejściem na rynek pracy 123rf.com/baranq/zdjęcie seryjne
Choć sytuacja na rynku pracy jest dobra, jak jeszcze nigdy w historii, polscy studenci i absolwenci mają duże obawy przed podjęciem zatrudnienia. Są niepewni siebie i lękliwi.

Ogólnopolskie badanie przeprowadzone przez pracownię SW Research objęło ponad 1000 studentów i absolwentów polskich uczelni wyższych. Wyniki są niepokojące. Okazało się bowiem, że choć bezrobocie w Polsce jest najniższe w historii, tylko jedna czwarta respondentów czuje się pewnie przed wejściem na rynek pracy. Gros młodych Polaków ma za to ogromne wątpliwości. Ponad 33 proc. deklaruje, że ma problemy z podjęciem decyzji dot. zawodu. Ankietowani deklarowali, że czują się zagubieni i potrzebują pomocy. Kolejne 41 proc. studentów i absolwentów uznało natomiast, że co prawda boi się wejścia na rynek pracy, ale poradzi sobie z tym na własną rękę.

W ramach badania ankietowani mogli również wskazać, co wywołuje u nich niepokój przed momentem rozpoczęcia pierwszej poważnej pracy. Poza małym doświadczeniem (65 proc.) najczęściej wskazywali na zbyt duże wymagania pracodawców (39 proc.) i brak pewności siebie (31 proc.).

W rozmowie z „Pulsem HR” dr Małgorzata Durska, socjolożka i dyrektor generalna Polskiej Rady Biznesu zauważa, że polska szkoła pomija jeden bardzo ważny aspekt edukacji.

– Od lat powtarza się mantrę, że polskie studia nie dają merytorycznych kompetencji do pracy. Tymczasem, to badanie pokazuje, że nie mniej ważne jest przygotowanie przyszłych pracowników na wyzwania psychologiczne związane z rozpoczęciem pracy. To rola nie tylko dla uczelni, ale także dla samych pracodawców – zauważa.


źródło: Puls HR
Trwa ładowanie komentarzy...