Skąd się biorą radykalne przekonania? To wynik uszkodzenia mózgu, przekonują naukowcy

Badanie przeprowadzone na weteranach wojny w Wietnamie pokazało, że uszkodzenie mózgu przyczynia się do powstawania fundamentalizmu
Badanie przeprowadzone na weteranach wojny w Wietnamie pokazało, że uszkodzenie mózgu przyczynia się do powstawania fundamentalizmu 123rf.com/Diego Cervo/zdjęcie seryjne
Badanie przeprowadzone na weteranach wojny w Wietnamie pokazało, że uszkodzenie mózgu przyczynia się do powstawania fundamentalizmu – również tego religijnego.

Piątka badaczy: Wanting Zhonga, Irene Cristoforia,Joseph Bulbuliac, Frank Kruegerd i Jordan Grafman opublikowała wyniki swojego eksperymentu w piśmie naukowym „Neuropsychologia”. Naukowcy wzięli pod lupę zachowanie 119 weteranów wojny w Wietnamie, którzy doznali urazów mózgu w brzuszno-przyśrodkowej korze przedczołowej. Jest to obszar określany czasem jako „centrum krytycyzmu”.

Grupę kontrolną stanowiło 30 weteranów, którzy żadnych uszkodzeń nie doznali. Wszyscy uczestnicy zostali zbadani za pomocą testów psychologicznych. Naukowcy chcieli dowiedzieć się m.in., czy uczestnicy badania są w stanie krytycznie podejść do swoich przekonań.

Okazało się, że u weteranów z uszkodzeniem w brzuszno-przyśrodkowej korze przedczołowej stwierdzono nasilenie skrajnych przekonań. Jednocześnie osoby te miały problem z przyjmowaniem innych punktów widzenia i miały upośledzoną zdolność do zmiany swoich poglądów pod wpływem nowych argumentów.


Uczeni przestrzegają jednak przed nadmiernym uogólnianiem wyników ich eksperymentu, przypominając, że przebadali tylko mężczyzn z określonego kręgu kulturowego.

źródło: PsyPost
Trwa ładowanie komentarzy...