Ministerstwo pracy odpaliło porównywarkę płac. Różnica w wynagrodzeniach na tym samym stanowisku sięga nawet 700 zł

Dzięki aplikacji sprawdzimy, czy nasze zarobki są adekwatne
Dzięki aplikacji sprawdzimy, czy nasze zarobki są adekwatne Fot. 123RF
Ministerstwo Rodzinny, Pracy i Polityki Społecznej stworzyło darmową aplikację, służącą do porównywania różnic w wynagrodzeniach. Jest ona przydatna nie tylko dla pracowników, ale i przedsiębiorców, którzy chcą sprawdzić, czy wynagrodzenie, które oferują podwładnym, jest adekwatne.

Jak pokazują statystyki, mimo wykonywania tej samej lub porównywalnej pracy, kobiety zarabiają mniej od mężczyzn. MRPiPS tłumaczy, że sięga to średnio zarobków mniejszych o 7-17 procent niż w wypadku płci męskiej. W praktyce oznacza to, że różnica – uśredniając – wynosi 700 zł, ale im wyższe stanowisko, tym większa dysproporcja, która może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Kluczowym problemem jest to, że według danych Eurostatu z 2014 roku Polska osiągnęła jedną z najniższych wartości luki płacowej w Unii Europejskiej.

– Luka płacowa jest zjawiskiem złożonym, bo wynika z współwystępowania wielu czynników wpływających na sytuację kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Są wśród nich różnice obiektywne, takie jak odmienne wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy wykonywany zawód. Są również czynniki, na które pracownicy mają mniejszy wpływ – takie jak segregacja na rynku pracy czy długość stażu pracy wynikająca z wykonywanych ról społecznych – informuje MRPiPS.

Podczas tworzenia aplikacji MRPiPS przyświecała idea polepszania warunków pracodawcy, jak i samego pracownika.

– Zagwarantowanie równej płacy za tę samą pracę lub pracę tej samej wartości jest nie tylko prawnym obowiązkiem każdego pracodawcy, ale też niesie ze sobą wiele korzyści – jest wyrazem tworzenia atrakcyjnych stanowisk pracy, które przyciągają najbardziej utalentowane osoby oraz dają motywację dotychczasowym pracownikom. To przekłada się z kolei na zwiększenie konkurencyjności danego pracodawcy, co ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji „rynku pracownika” – stwierdza MRPiPS.


Aplikacja uwzględnia takie czynniki, jak płeć, wiek, wykształcenie, zajmowane stanowisko, wymiar czasu pracy i dotychczasowy staż. Można ją pobrać pod tym adresem.
Trwa ładowanie komentarzy...