Znany ekonomista: Macron to zagrożenie dla Polski. Już przepłaciliśmy przez Francuzów 2 mld zł

Cezary Mech nie ma dobrych prognoz dla Polski
Cezary Mech nie ma dobrych prognoz dla Polski Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Cezary Mech stwierdza, że po wyborach we Francji, Polska zostanie poddana presji przyjęcia euro. To jednak nie wszystko. Ekonomista jest także przekonany, że francuski rząd wymusi na nas niekorzystne kupno elektrowni atomowych jako formę rekompensaty za rezygnację z zakupu Caracali.

– Będzie wywierana na nas wszelkiego typu presja – w postaci tak działań zakulisowych, jak i frontalnych ataków, skłaniająca nas do niekorzystnych decyzji, zakupów i transakcji. Wspólnie będą ją wywierać Francja i Niemcy, więc będzie o wiele silniejsza – powiedział Cezary Mech, były prezes Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi i były wiceminister finansów, zapytany o gospodarcze skutki dla Polski wyboru Emmanuela Macrona na prezydenta Francji.

Mech przytacza przykłady Grecji, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii, które stały się ofiarami wspólnej waluty.

– W sytuacji, gdy strefa euro powinna się rozpaść, my będziemy poddawani bardzo silnemu naciskowi na to, żeby do niej wejść – utrzymuje.

– Przed zakończeniem obecnej perspektywy finansowej będziemy zmuszani do wejścia do strefy euro, ponieważ u nas inwestorzy zagraniczni mają bardzo dużą pozycję majątkową – ponad 2 bln zł. Oni – wpływając na procesy polityczne, przebieg debaty, media, polityków – w najróżniejszy sposób będą dążyli do przyjęcia euro przez Polskę, niezależne od opcji sprawującej władzę po to, aby ich inwestycje nie miały ekspozycji walutowej, sprawiającej, że w sytuacji spadku transferów unijnych – po osłabieniu się złotego – ponieśliby straty – tłumaczy Mech.

Ekonomista przestrzega, że czekają nas transkacje dla Polski niekorzystne, jak na przykład kupno elektrowni atomowych.

– Już strach przed Macronem spowodował, że odkupiliśmy od Francuzów EDF Polska SA i w efekcie akcje spółki PGE spadły o 8 proc. Co oznacza, że inwestorzy uznali, iż przepłacono za nie aż 2 mld zł – podkreśla.
Trwa ładowanie komentarzy...