Dominika i Sebastian Kulczykowie dzielą się majątkiem. Przekażą gigantyczną kwotę na cele dobroczynne

Dominika Kulczyk
Dominika Kulczyk Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Dominika i Sebastian Kulczykowie idą drogą zmarłego ojca. Jan Kulczyk przeznaczył w ciągu swojego życia na cele charytatywne i społeczne około 500 mln zł. Jego dzieci postanowiły, że przekażą jednorazowo 100 mln zł na pomoc najuboższym Polakom.

Dominika Kulczyk, przewodnicząca rady nadzorczej Kulczyk Investments, wraz ze swym bratem Sebastianem, prezesem firmy, ogłosili swoją decyzję w trakcie gali 25-lecia Polskiej Rady Biznesu. Kwota jest niebagatelna – po raz pierwszy w Polsce postanowiono przeznaczyć jednorazowo tak dużo pieniędzy na cele dobroczynne.

Dominika Kulczyk apeluje do innych biznesmenów, by również rozpoczęli walkę z biedą w Polsce. – Już dzisiaj rozpocznijmy szlachetną rywalizację, która zmierzy się z biedą, głodem, wykluczeniem i bezdomnością w Polsce. Wierzę, że ten apel nie pozostanie bez odzewu – przekonywała.

Przewodnicząca Kulczyk Investments przytoczyła dane Organizacji Narodów Zjednoczonych, które wskazują, że aż 900 mln ludzi na świecie żyje w skrajnym ubóstwie, a majątek zaledwie 1 procenta populacji przekroczył majątek pozostałych 99 procent. Jeśli zaś spojrzymy na dane GUS z 2015 roku, dowiemy się, że w skrajnej biedzie żyje 2,8 mln Polaków, a 20 procent polskich rodzin pozbawionych jest środków na wizyty u lekarza, natomiast co trzeciej nie stać na wysłanie dzieci na wakacje.


Fundacja, która przez ostatnie cztery lata wydała na cele dobroczynne 20 mln zł rocznie, działa także poza granicami Polski. Pomaga krajom na całym świecie, które zostały dotknięte biedą, klęskami żywiołowymi i katastrofami naturalnymi. Poza tym wspiera przedsięwzięcia pomocowe w krajach będących na ostatnich miejscach listy stworzonej według według wskaźnika Human Development Index – chodzi o projekty edukacyjne, humanitarne czy infrastrukturalne.
Trwa ładowanie komentarzy...