Będzie nowa ordynacja podatkowa. Miało być prościej, tymczasem samo uzasadnienie do niej liczy 500 stron

Prof. Leonard Etel
Prof. Leonard Etel Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
We wrześniu 2017 roku, po dwóch latach pracy komisja kodyfikacyjna prawa podatkowego, zakończy prace nad nową ordynacją podatkową. Według założeń miała być maksymalnie prosta, tymczasem liczy aż 700 artykułów, jest o 10 proc. obszerniejsza od obecnie obowiązującej a samo uzasadnienie jest 500-stronicową księgą.

Przewodniczącym komisji pracującej nad nową ordynacją podatkową jest prof. Leonard Etel. Zapowiada, że do września wszystkie przepisy będą gotowe. Komisja zaczęła prace jeszcze za kadencji poprzedniego rządu.

Prof. Etel poinformował, że wszystkie problemy i kwestie zostały już przeanalizowane. Dodał, że celem komisji było stworzenie przejrzystego i łatwego prawa.

Jak to się ma do obszerności nowych przepisów? Profesor twierdzi, że jest ordynacja jest obszerniejsza od obecnej o ok. 10 proc. Z kolei 700 artykułów to dużo więcej, niż obecnie, ale są podobno krótsze a 500 stron objaśnień to kompleksowe wytłumaczenie idei nowych przepisów.

Warto zauważyć, że projekt ordynacji nie uwzględnia najnowszych pomysłów resortu finansów, jak choćby jednolitego pliku kontrolnego z codziennymi wyciągami czy klauzuli dotyczących unikania podatków. Przewodniczący podkreślił, że są to projekty wstępne i nie znalazły się w projekcie.

źródło: GazetaPrawna.pl
Trwa ładowanie komentarzy...