Pół litra wody za 6,50 zł? UOKiK nie widzi problemu, podróżni dalej będą płacić bajońskie sumy, by nie wyschnąć na wiór

kasto / 123RF
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po sygnałach od podróżnych skontrolował w końcu ceny wody na polskich lotniskach. Okazało się, ze najwięcej za przyjemność wypicia pół litra H₂O trzeba zapłacić w Poznaniu – aż 6 zł 50 groszy. Jest jeszcze gorsza wiadomość – taniej nie będzie, bo UOKiK nie wykrył zmowy cenowej.

Średnia cena wody na polskim lotnisku oscyluje w granicach 1 euro. Najdrożej jest w stolicy Wielkopolski, niewiele taniej w Katowicach. Tam na półlitrową butelkę trzeba wysupłać 5,90 zł. Jeśli chcecie się napić taniej, udajcie się do Rzeszowa, tam tę samą wodę kupicie już za równe 2 złote. Nieco więcej zapłacicie w Lublinie (3,40 zł) i Szczecinie (3,70 zł).

I taniej nie będzie, bo UOKiK nie może z tym nic zrobić. Według komunikatu Urzędu „nie ma podstaw do stwierdzenia, że cena wody jest wynikiem działań ograniczających konkurencję. Zdaniem zapytanych przedsiębiorców wysokie ceny produktów wynikają przede wszystkim z kosztów prowadzenia działalności w strefie wolnocłowej.”

UOKiK pochwalił jedynie Lotnisko Chopina w Warszawie, które zadeklarowało, iż uruchomi trzy bezpłatne ujęcia wody pitnej dla podróżnych. Jest to ważne, bo podróżni często przebywają na nim dłużej, niż w innych polskich portach. Warszawskie lotnisko często służy im jako miejsce przesiadkowe podczas dalszych podróży.


źródło: UOKiK.gov.pl
Trwa ładowanie komentarzy...