Wiemy, ile chcą zarabiać Polacy. Kwota nie ma nic wspólnego z ich średnimi zarobkami

Pracownik biura w Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.
Pracownik biura w Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Jakub Ociepa/Agencja Gazeta
Polaków zapytano o wymarzone miejsce pracy. Najbardziej pożądane jego cechy to jasno określone wymagania oraz dostępność materiałów i narzędzi. Równie ważna jest wysokość wynagrodzenia. Takie wnioski płyną z badań zrealizowanych przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego na zlecenie Grupy GPEC.

Poznaliśmy również oczekiwania dotyczące wynagrodzenia. Okazało się, że przeszło połowa badanych chce zarabiać 10 tys. zł brutto i więcej. Blisko jedna trzecia z tej grupy oczekuje płacy do 10 tys. zł, a ponad jedna piąta – powyżej tej kwoty. Co piąty zaś oczekuje płacy w wysokości do 5 tys. zł miesięcznie.

Polacy chcą też dobrych relacji z szefem, jasno określonych zadań i możliwości rozwoju zawodowego. W relacjach z przełożonym szczególnie ważny jest aspekt postrzegania ich nie tylko jako pracownika, ale także jako człowieka.

– Wymarzony pracodawca to ten, który jasno określa wymagania i zadania oraz daje narzędzia do wykonania pracy. Współczesny pracownik może być efektywnie motywowany finansowo poprzez wynagrodzenie – dużą wagę przywiązuje do wysokich zarobków i możliwości dodatkowego wynagrodzenia. Ważne jest także inwestowanie w jego rozwój oraz rozwijanie kompetencji – komentuje prof. UG dr hab. Anna Maria Zawadzka, która kierowała zespołem opracowującym badanie.

Pracowników zapytano także, co jest ważne w ich życiu. Dziewięciu na dziesięciu odpowiedziało, że przede wszystkim rodzina. Niewielu mniej wskazało stabilizację, bezpieczeństwo, czas wolny oraz naukę  i rozwój.

Badanie „Motywacja, kariera, kompetencje pracowników na rynku pracy” zostało przeprowadzone online od 8 kwietnia do 3 maja 2017 roku. Ankietę wypełniło 307 osób.
Trwa ładowanie komentarzy...