Największy polski bank wchodzi w ryzykowne inwestycje. Liczy na to, że zarobi krocie na start-upach

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.
Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Przemek Wierzchowski/Agencja Gazeta
PKO BP, który jest największym bankiem w Polsce, zapowiedział uruchomienie funduszu venture, który będzie inwestował w start-upy, czyli przedsięwzięcia o zwiększonym ryzyku inwestycyjnym.

– W tym roku chciałbym, aby PKO BP utworzył fundusz venture capital, który będzie zajmował się inwestycjami w polskie przedsięwzięcia na wyższym poziomie ryzyka i przy wyższej stopie zwrotu – powiedział w wywiadzie dla “Pulsu Biznesu” Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Jagiełło dodał, że bank jest zainteresowany przedsięwzięciami o dużej stopie wzrostu i najlepiej, ale nie jest to warunkiem koniecznym, by były to firmy, które już z bankiem współpracują. Jak powiedział, kapitał funduszu nie jest żadnym problemem, jeśli tylko znajdą się atrakcyjne cele inwestycyjne. Fundusz ma ruszyć w trzecim lub czwartym kwartale 2017 roku.

PKO BP tworzy też akcelerator dla start-upów MassChallenge, dla projektów w dojrzałej fazie rozwoju. Celem jest przyciągnięcie do Polski najlepszych start-upów z Europy Środkowo-Wschodniej. Dotychczas, zdaniem Jagiełły, zespoły, które myślą o międzynarodowym rozwoju, wybierały Londyn. Teraz ma się to zmienić. Kolejną inicjatywą PKO BP jest inny program dla start-upów, który bank realizuje już od dwóch lat wspólnie z Massachusets Institute of Technology.

Słowa prezesa Jagiełły to potwierdzenie wcześniejszej wypowiedzi Grzegorza Pawlickiego. Pawlicki, który jest w PKO BP szefem Biura Innowacji, zachęcał start-upy do współpracy z bankiem. Jak zaznaczył, bank poszukuje start-upów na określonym etapie rozwoju. – Nie ukrywamy, że nie jesteśmy uczelnią, która będzie uczyła start-upy – powiedział. Dyrektor dał do zrozumienia, że najważniejszym pragnieniem młodych przedsiębiorców jest dotarcie do dużych instytucji ze swoim wynalazkiem, ale “nie każda młoda firma może się od razu przebić do banku”.


PKO BP zainwestował też w jeden z najbardziej innowacyjnych start-upów, ZenCard, którego aplikacja umożliwia łączenie kart bankowych i lojalnościowych w jedno.

źródło: "Puls Biznesu"
Trwa ładowanie komentarzy...