Płaca minimalna idzie w górę. Nikt jednak nie będzie z jej wysokości zadowolony

Mateusz Morawiecki może być z siebie zadowolony. To jego propozycja idzie do dalszych konsultacji.
Mateusz Morawiecki może być z siebie zadowolony. To jego propozycja idzie do dalszych konsultacji. Grzegorz Bukala/Agencja Gazeta
Minimalne wynagrodzenia ma wynosić w przyszłym roku 2080 zł. Jest to o wiele mniej niż oczekiwały związki zawodowe. OPZZ i FZZ zgłaszały propozycję kwoty 2200 zł, natomiast Solidarność – 2160 zł. Pracodawcy z kolei chcieli minimalnej pensji na poziomie 2050 zł.

Płaca minimalna, jak podaje serwis RMF FM, została ostatecznie zaakceptowana na poziomie 2080 zł. Taki wzrost zaproponował wicepremier Morawiecki, a jego stanowisko zatwierdził Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Do góry pójdzie też godzinowa stawka minimalna. Wzrośnie o 50 groszy, do 13,5 zł.
Propozycja Morawieckiego wygrała z kontrpropozycją minister pracy Elżbiety Rafalskiej, która chciała nie 80, a 100 zł podwyżki najniższej płacy. Teraz propozycją rządu mają zająć się związkowcy i pracodawcy, którzy zapewne będą twardo obstawać przy swoich przeciwległych stanowiskach.

W Polsce najniższe wynagrodzenie ustalane jest co roku na podstawie ustawy z 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wartość minimalnego wynagrodzenia ogłaszana jest w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej “Monitor Polski”. W przypadku umowy zlecenia zleceniobiorca może otrzymywać niższe wynagrodzenie.

źródło: RMF FM
Trwa ładowanie komentarzy...