Firmy kuszą nas pieniędzmi i rozwojem osobistym. Niepotrzebnie. Naukowcy odkryli, co skłania nas do wytężonej pracy

Amerykanie mieli nadzieję, że w takim skrajnie nieprzychylnych pracownikom warunkach, zdołają odkryć nowe źródło motywacji. I to się udało.
Amerykanie mieli nadzieję, że w takim skrajnie nieprzychylnych pracownikom warunkach, zdołają odkryć nowe źródło motywacji. I to się udało. 123rf.com/ronstik/zdjęcie seryjne
Młody i energiczny zespół, warunki do szybkiego rozwoju osobistego, atrakcyjne wynagrodzenie – każdy kto choć raz przeglądał ogłoszenia o pracę zna te wyświechtane sformułowania na pamięć. Według badań amerykańskich naukowców, motywacja do pracy może wynikać jednak z zupełnie innych pobudek.

Psycholog Jochen Menges z WHY-Otto Beisheim School of Management oraz grupa badaczy z Uniwersytetów w Bonn i Pensylwanii przeprowadziła trwający dwa tygodnie eksperyment, w którym wzięło udział 151 meksykańskich robotników.

W ramach badania pracownicy musieli wykonywać dokładnie to samo zadanie w taki sam sposób. Za swoją pracę, niezależnie od wyników, otrzymywali identyczne wynagrodzenie. Charakter wykonywanych czynności miał jednocześnie wykluczać możliwość rozwoju nowych umiejętności i pobudzania kreatywności. Nawet samo miejsce pracy zostało przez badaczy skonstruowane w taki sposób, by dodatkowo demotywować biorących udział w eksperymencie.

Amerykanie mieli nadzieję, że w takim skrajnie nieprzychylnych pracownikom warunkach, zdołają odkryć nowe źródło motywacji. I to się udało.

Naukowcy odkryli, że najlepsze i najbardziej regularne wyniki osiągały osoby, które w ankiecie zgodziły się ze stwierdzeniami typu: „dobro rodziny jest dla mnie ważne” lub „troszczę się o swoją rodzinę”. Motywacja, która została ochrzczona mianem „rodzinnej” nie ogranicza się do konkretnej grupy ludzi – zachęca do wytężonej pracy małżeństwa, singli, osoby z dziećmi na utrzymaniu jak i bezdzietnych. Otwartym pytaniem pozostaje jednak to, czy podobne rezultaty dałoby się uzyskać, gdyby badanie przeprowadzono wśród przedstawicieli bardziej zatomizowanych niż Meksykanie społeczeństw.

źródło: Quartz
Trwa ładowanie komentarzy...