Niższe rachunki za prąd i czyste powietrze. Ślązacy zawiązali sojusz i chcą dokonać rewolucji

Śląsk to region z najgorszą jakością powietrza w Polsce
Śląsk to region z najgorszą jakością powietrza w Polsce Dawid Chalimoniuk/Agencja Gazeta
Pięć gmin z Dolnego Śląska stworzyło Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich. Śląscy samorządowcy mają nadzieję, że dzięki przestawieniu się na odnawialne źródła energii, zdołają poprawić jakość powietrza i ulżyć domowym budżetom swoich mieszkańców. Według zapowiedzi rachunki za prąd mogą się zmniejszyć nawet o 20 proc.

Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród – to właśnie od tych gmin ma się rozpocząć energetyczna rewolucja. Miejscowi samorządowcy powołali do życia klaster, w ramach którego powstaną elektrownie fotowoltaiczne i bioelektrownie. Pierwsze inwestycje mają ruszyć w wakacje 2017 roku. Ogniwa słoneczne mają być montowane również na dachach budynków.

W rozmowie z portalem rynekinfrastruktury.pl Jakub Bronowicki, wójt gminy Wisznia Mała, podkreślał, że wzorem pozostaje dla nich Wielka Brytania. Pod koniec kwietnia brytyjski dostawca energii, National Grid, poinformował, że ich kraj przez 24 godziny zdołał obyć się bez wykorzystywania węgla do produkcji prądu. – To dla Brytyjczyków prawdziwy kamień milowy, a dla nas nadzieja, że również doczekamy takiego dnia – opowiadał.

Celem jaki chcą uzyskać Ślązacy jest stworzenie tzw. wyspy energetycznej, dzięki czemu gminy stałyby się samowystarczalne w tej dziedzinie. Docelowa moc wszystkich instalacji energetycznych ma wynieść 12 MW. Korzyści z tego rozwiązania mają odczuć przede wszystkim mieszkańcy.


– Odbiorcy energii, którzy będą w zasięgu naszego klastra, będą mogli wybrać między nami, a dotychczasowym dostawcą. Odbiorców indywidualnych powinniśmy do siebie przekonać ceną nawet o 20 proc niższą – opowiada money.pl Jacek Ryński, członek rady nadzorczej spółki Prusice PS Energetyka Odnawialna. Jak twierdzi, będzie to możliwe dzięki zmniejszeniu kosztów przesyłowych.

Klaster Wzgórz Trzebnickich jest drugą taka inicjatywą w Polsce. Wcześniej „Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej” powołało pięć innych dolnośląskich gmin: Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn i Lubań.
Trwa ładowanie komentarzy...