Koniec złotego interesu. Jedna z najbardziej perspektywicznych branż w Polsce liczy ogromne straty

Farma wiatrowa firmy IKEA.
Farma wiatrowa firmy IKEA. Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że Odnawialne Źródła Energii mogą przynieść duże zyski. Tymczasem ostatnie liczby pokazują coś dokładnie przeciwnego. Właściciele wiatraków i zaliczyć do nich trzeba również państwowe koncerny, w 2016 roku ponieśli na ekologicznym biznesie łączne straty w wysokości 3 mld zł.

Agencja Rynku Energii podaje, że w 2016 roku straty poniosło 70 procent farm wiatrowych. Co trzecia farma straciła więcej niż kilkanaście milionów złotych, najgorsza z nich przyniosła niemal 200 mln złotych strat.Złe wyniki farm mają być przede wszystkim efektem spadających cen zielonych certyfikatów, podaje serwis wysokienapiecie.pl. To drugie, obok sprzedaży prądu, źródło dochodu ekoelektrowni. Inwestycje w farmy jeszcze kilka lat temu były złotym interesem. Dziś spadły zarówno ceny sprzedaży prądu (o około 30 zł za Mwh), ale przede wszystkim zielonych certyfikatów.

Ich giełdowa wartość spadła przez 6 lat o 91 procent, z 285 zł/MWh do 24 zł/MWh w 2017 roku. Certyfikaty spełniły swój pierwotny cel, którym było zachęcenie do inwestycji w OZE, jednak produkcja zielonej energii po kilku latach była znacznie większa od popytu na nią. Niektórzy inwestorzy i spółki energetyczne gromadziły certyfikaty, zamiast na bieżąco je umarzać. Ich liczba w pewnym momencie wystarczała już na spełnienie ustawowego obowiązku przez prawie dwa lata, bez realnej produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Sytuacją zaniepokojony jest już Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który zainwestował w wiatraki w Polsce ponad 2 mld. zł, a przez ostatnich 25 lat sfinansował w Polsce kilkaest projektów, na które pożyczył nam ponad 8,5 mld euro.

Los właścicieli wiatraków może się w najbliższych latach jeszcze pogorszyć. Wiele farm wiatrowych nie jest w stanie terminowo płacić długów. Od przyszłego roku właściciele wiatraków stracą też prawo do odsprzedaży energii po cenie regulowanej. Budowę nowych farm w praktyce uniemożliwia tzw. ustawa antywiatrakowa.

źródło: wysokienapiecie.pl
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...