Garaż, w którym narodziła się potęga Google, należał do rodziny Morawieckiego. Tak twierdzi polski naukowiec

W tym garażu narodziła się potęga Google. O powiązaniach garażu z rodziną wicepremiera Morawieckiego poinformował Marek Jerzy Minakowski, polski genealog.
W tym garażu narodziła się potęga Google. O powiązaniach garażu z rodziną wicepremiera Morawieckiego poinformował Marek Jerzy Minakowski, polski genealog. Grzegorz Bukala/Agencja Gazeta/Commons Wikipedia.
O odkryciu poinformował dr Marek Jerzy Minakowski, polski genealog. Cztery lata temu porzucił on pracę etatową, by całkowicie poświęcić się powiązaniom genealogicznym wielkich Polaków. Niedawno został odznaczony przez ministra kultury Piotra Glińskiego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

A więc, do sedna. Uprzedzamy jednak, proste to nie będzie. Jak wiadomo, pierwszą siedzibą Google był garaż Susan Wójcickiej, która jest prezesem YouTube od 2014 roku. Minakowski odtworzył historię rodziny Morawieckiego i Wójcickiej na swojej stronie internetowej.

Siostra Susan Wójcickiej jest byłą żoną i matką dzieci Sergeya Brina, współtwórcy najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki. Siostry Wójcickie są córkami profesora Uniwersytetu w Stanfordzie, Stanisława Wójcickiego, fizyka ze Stanfordu i wnuczkami Franciszka Wójcickiego,
posła na polski Sejm i sekretarza premiera Stanisława Mikołajczyka.

Można zapytać, no dobrze, co ma z tym wspólnego wicepremier Morawiecki? Jest on prawnukiem Michała Morawieckiego, który urodził się w 1888 r. w Nawarzycach, pomiędzy Krakowem a Kielcami. Franciszek Wójcicki to zaś wnuk Wojciecha Wójcickiego, który ożenił się z Katarzyną Kanią. Brat tej ostatniej, Antoni, ożenił się z Konstancją Lechowicz. Zrobił to także w... Nawarzycach, skąd pochodzili Morawieccy. Między miejscem urodzenia Mateusza Morawieckiego i Susan Wójcickiej jest tylko 2,5 kilometra, pisze genealog.


Powiecie pewnie, no dobrze i co z tego? Minakowski twierdzi, że jeśli dwie osoby pochodzą z tej samej wsi i nie ma dużych luk zachowanych w aktach metrykalnych, to da się odnaleźć pomiędzy nimi powiązanie. Znalazł potwierdzony dokumentami związek pradziadka Mateusza Morawieckiego, Michała z Adamem Wójcickiem, pradziadkiem Susan Wójcickiej. Dzieli ich jedynie... 27 łóżek. Przy czym “łóżko” oznacza tu miejsce, gdzie "konsumuje się związek małżeński i gdzie rodzą się dzieci". Ale uwaga, Minakowski twierdzi przy tym, że z większością Polaków łączy go do 31 łóżek. Zastrzega przy tym jednak, że z pewnością dałoby się znaleźć bliższy związek pomiędzy rodzinami Wójcickiej i Morawieckiego, gdyby było dostępnych więcej dokumentów.

I pisze: "np. przez rodzinę Imborów z Nawarzyc: Florian Imbor ożenił się z Karoliną Morawiecką (siostrą tegoż Michała), zaś Paweł Imbor z Agnieszką Lechowicz, siostrą Konstancji żonatej z Antonim Kanią, szwagrem Wojciecha Wójcickiego (prawie na pewno ojciec Pawła i dziadek Floriana byli braćmi)".
Trwa ładowanie komentarzy...