Możesz zapłacić nawet 1500 zł za abonament. Pieniądze zabierze ci z konta urząd skarbowy, TVP liczy na 3 miliardy

Kary za niepłacenie abonamentu na media publiczne mogą wynieść nawet 1500 zł.
Kary za niepłacenie abonamentu na media publiczne mogą wynieść nawet 1500 zł. 123rf/zdjęcie seryjne
Klienci płatnych telewizji, którzy do tej pory nie płacili należnego abonamentu, mogą zapłacić dotkliwe kary. Jeszcze w tym roku ma wejść w życie ustawa, na mocy której operatorzy telewizji kablowych i platform satelitarnych będą musieli przekazać Poczcie Polskiej dane osobowe klientów.

Poczta będzie działać na zasadzie domniemania. Jeśli ktoś ma wykupioną usługę w kablówce, to musi mieć też telewizor, by oglądać programy telewizyjne. A stąd już tylko niewielki krok do płacenia abonamentu na media publiczne. Początkowo przepisy miały nie karać za przeszłe niepłacenie, tak by każdy domniemany właściciel telewizora mógł mieć na starcie czyste konto.

Jednak planowane przepisy postanowiła zmienić TVP, która liczy na zaległości rzędu 3 mld zł i która ma olbrzymie problemy finansowe. To wskutek weta telewizji publicznej wykreślono z przepisów “darowanie winy”.

Na abolicję będą mogli liczyć tylko ci, którzy zapłacą z góry za 6 miesięcy posiadania telewizora. Jeśli nie zapłacą, poczta będzie mogła wystosować pismo do skarbówki, która ściągnie abonament z ostatnich 5 lat w ramach zaległości podatkowych. Jeśli więc podatnik jest klientem płatnej telewizji, a nie płacił abonamentu, z jego konta może zostać pobrane 1500 zł: to zaległe opłaty, odsetki i koszty egzekucji. Takich spraw trafia do urzędów skarbowych tysiące, a może ich być nawet miliony.

Dostawcy usług telewizyjnych obawiają się, że nowe zasady poboru abonamentu sprawią, że klienci masowo zrezygnują z ich usług. Według ich szacunków może od nich odejść nawet półtora miliona klientów. Według kablówek ten proces już trwa. Operatorzy szukają teraz ratunku w Unii Europejskiej. Izby zrzeszające operatorów wysłały do UE listy z prośbą o interwencję.


źródło: Antyradio
Trwa ładowanie komentarzy...