Morawiecki zdradza, skąd weźmie pieniądze na 500+ i reformę emerytalną. Zrobi to “bez podnoszenia podatku”

Mateusz Morawiecki zapowiedział o 20 mld zł większe podatki w 2017 roku.
Mateusz Morawiecki zapowiedział o 20 mld zł większe podatki w 2017 roku. Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta
Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział o 20 miliardów złotych większe wpływy z podatków w 2017 roku. Pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie programu 500+ i reformę emerytalną.

Morawiecki powiedział, że operacja będzie możliwa dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego w Ministerstwie Finansów poprzez, jak się wyraził, zastosowanie nowoczesnych instrumentów informatycznych i analizę wielu danych.

Wicepremier przypomniał, że przez osiem lat do 2015 roku do budżetu wpływało 110-120 mld zł z VAT i że w tym czasie podatek podniesiono o jeden punkt procentowy. Jak się wyraził, “my bez podnoszenia podatku będziemy mieli 20 mld więcej w pierwszym pełnym roku, kiedy nasze instrumenty i nasze narzędzia informaatyczne, nasza reforma skarbowa zaczyna obowiązywać”.

Morawiecki wypowiedział się na temat podatków podczas spotkania klubów Gazety Polskiej. Poza tym powiedział, że “jesteśmy atakowani ze wszystkich stron, dlatego proszę państwa o pomoc w wytłumaczeniui tego, co robimy, bo ja widzę, kto nas atakuje. Atakują nas też drobni przedsiębiorcy, którym nie podoba się to, że od 2018 roku będą musieli przekazywać swoje dane, dotyczące kontrahentów w jednolitym pliku kontrolnym”.

źródło: Onet
Trwa ładowanie komentarzy...