To powinna być przestroga dla Polaków wybierających się na urlop. Plaga w biurach podróży może zniszczyć każdą wycieczkę

Warto sprawdzić wiarygodność biura podróży przed wykupieniem wycieczki. Łączna kwota zadłużenia biur podróży i agencji turystycznych przekroczyła 3,5 mln zł.
Warto sprawdzić wiarygodność biura podróży przed wykupieniem wycieczki. Łączna kwota zadłużenia biur podróży i agencji turystycznych przekroczyła 3,5 mln zł. Pixabay
Wakacje to czas długo wyczekiwanych urlopów. Często oszczędzamy cały rok, by móc w spokoju odpocząć i zregenerować siły przed powrotem do pracy.

Przed zakupem wycieczki warto sprawdzić wiarygodność biura podróży, agencji turystycznej czy organizatora wycieczki – radzi ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Jeśli firma ma problem z terminowym regulowaniem zobowiązań i posiada wpis negatywny w bazie ERIF, może okazać się, że wyjazd nie dojdzie do skutku lub mogą być problemy z powrotem.

Biura podróży zalegają z płatnościami na łącznie 3,5 mln zł. To o pół miliona zaległych zobowiązań więcej niż przed rokiem. Sprawdzić informacje o biurze podróży można na tej stronie. Wystarczy założyć bezpłatne konto. Biuro podróży można też sprawdzić w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych.

Czego dotyczą niespłacane zobowiązania? Najczęściej opłat za usługi telefoniczne i multimedia. Niezapłacone rachunki wynoszą 1 mln zł. Łączna kwota zadłużenia za umowy leasingowe to 842 tys. zł. Firmy turystyczne nie spłacają też kredytów. Zaległości z tego tytułu to 754 tys. zł. Dużym problemem są też produkty ubezpieczeniowe, zaległości wynoszą łącznie 328 tys. zł.


Najwięcej zadłużonych biur podróży działa w województwie mazowieckim, jest ich 48. Na kolejnych miejscach w niechlubnym rankingu jest województwo małopolskie i śląskie. Najbardziej zadłużone biuro turystyczne działa w Łodzi. Ma długi opiewające na kwotę 312 tys. zł.

Źródło: ERIF
Trwa ładowanie komentarzy...