Restaurator chwali się, że zatrudnia wyłącznie "włoski personel". Wykluczenie w biznesie ma przyciągać klientów

Włoski restaurator chwali się, że zatrudnia tylko włoską obsługę. Jedni są zachwyceni, inni zarzucają mu granie na ksenofobicznych nutach
Włoski restaurator chwali się, że zatrudnia tylko włoską obsługę. Jedni są zachwyceni, inni zarzucają mu granie na ksenofobicznych nutach Foto: mazzzur / 123RF
Narodowcy są zachwyceni, liberałowie zdegustowani, tymczasem sprawca zamieszania chyba nie wie, o co im wszystkim chodzi. Włoski restaurator wywiesił ogłoszenie informujące, że personel w jego lokalu jest w "stu procentach włoski". Ten prosty komunikat wywołał w Italii potężną dyskusję.

Być może jest zbyt prosty i można go rozumieć na wiele sposobów. Część Włochów jest zdegustowana postawą Giorgio Nalina, właściciela restauracji w Mogliano.

Wiceburmistrz miejscowości zażądał zdjęcia wywieszki, tłumacząc, że Mogliano jest gościnne i otwarte. Wtóruje mu lokalne stowarzyszenie przedsiębiorców, podnosząc argument, że takie słowa nikomu chwały nie przynoszą. Dodają również, że w wielu włoskich restauracjach pracują ludzie wszelkich nacji i nie ma to żadnego związku z jakością potraw czy obsługi.

Restauratora popierają za to prawicowi, nacjonalistyczni politycy. Ona sam jednak odpiera zarzuty, twierdząc, że nie ma w tym żadnej polityki, jedynie komunikat, że obecnie zatrudnia tylko włoski persolnel i jest to pewnego rodzaju certyfikat jakości. Dodaje, że jest to gwarancja bycia częścią "włoskiej kultury kulinarnej" i że prawdziwie włoskie danie może przyrządzić tylko Włoch.

Niedawno podobna sytuacja zdarzyła się w Polsce. W kwietniu 2017 roku Łukasz Dudkowski, nowy prezes Jelcza (fabryka pojazdów wojskowych), publicznie zadeklarował, że w kierowanych przez niego zakładach nie zostaną zatrudnieni żadni obcokrajowcy. Tłumaczył to strategiczną działalnością fabryki. Dudkowski przed objęciem stanowiska był dyrektorem Centrum Kultury w Siechnicach i Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Jelczu Laskowicach i radnym PiS w oławskiej radzie powiatu oraz pełnomocnikiem partii w powiecie oławskim.


źródło: Bankier.pl
Trwa ładowanie komentarzy...