Wiemy, w których krajach mieszkają najinteligentniejsi ludzie. Polacy na wysokiej pozycji

Sprawne układanie kostki rubika może być odzwierciedleniem wysokiej inteligencji logiczno-matematycznej
Sprawne układanie kostki rubika może być odzwierciedleniem wysokiej inteligencji logiczno-matematycznej Fot. pixabay.com
Statistic Brain Research Institute przeprowadził badania, z których dowiadujemy się, w których krajach mieszkają najbardziej inteligentni ludzie. Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce piątce państw, których mieszkańcy są najinteligentniejsi.

Pierwotnie testy inteligencji były tworzone na potrzeby szkół. Ich zadaniem było określenie słabszych stron uczniów, co pomogłoby w dalszej edukacji. Nie chodziło w nich bynajmniej o kategoryzowanie i marginalizowanie osób ze słabszymi wynikami. W amerykańskich szkołach szybko pojawiło się jednak przekonanie, że testy badają inteligencję, a nie konkretne umiejętności. Ponadto do dziś w USA pokutuje twierdzenie, że inteligencja jest stałym czynnikiem, który nie ulega zmianie.

Zupełnie inaczej na sprawę patrzą Azjaci, którzy są pewni, że inteligencja zwiększa się wraz z edukacją i odpowiednią stymulacją. Nacisk na naukę w krajach azjatyckich jest zwykle o wiele większy niż na zachodzie i w Europie. Dzieci mają liczne zajęcia pozalekcyjne, w tym muzyczne i sportowe (wiemy, że i one wpływają pozytywnie na inteligencję). Efekty tego są widoczne w badaniu Statistic Brain Research Institute, bowiem to Hongkong, Korea Południowa, Japonia, Tajwan i Singapur znalazły się na pierwszych miejscach. Spotkamy w nich najinteligentniejsze osoby (średnie IQ w granicach 103-107).

Kolejne cztery miejsca z pierwszej dziesiątki objęły Austria, Niemcy, Włochy i Holandia. Wymienione kraje pochwaliły się wynikiem IQ 102. Polska znalazła się na 16 miejscu z wynikiem IQ 99. USA zdobyło przedostatnią pozycję (IQ 98), a Kanada ostatnią – padł wynik IQ 97.


Warto pamiętać, że dobrze skonstruowany test IQ sprawdza nie tylko inteligencję logiczno-matematyczną, ale i na przykład językową, która pozwala między innymi łatwiej wyrażać myśli i szybciej przyswajać języki obce. Dopiero po sprawdzeniu różnych zdolności intelektualnych, otrzymujemy miarodajny wynik.
Trwa ładowanie komentarzy...