Warszawiacy chcą zrobić z Mordoru atrakcję turystyczną. Zmienią go w krainę z "Władcy Pierścieni"

W projekcie chodzi o zmianę wizerunku Mordoru na lepszy
W projekcie chodzi o zmianę wizerunku Mordoru na lepszy Fot. mat. prasowe | Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Jeden z mieszkańców zgłosił w ramach budżetu obywatelskiego projekt o oznakowaniu części Służewca Przemysłowego zgodnie z jego potoczną nazwą Mordor. Chodzi o umieszczenie symbolicznej tablicy powitalnej „Witamy w Mordorze”, ale i postawienie pełnowymiarowej figury orka. Głosowanie na pomysł trwa jeszcze do 30 czerwca. Mordor to kraina stworzona przez J.R.R. Tolkiena we „Władcy Pierścieni”, która jest siedzibą złego ducha Saurona. Krainę zamieszkują między innymi przebrzydli i okrutni orkowie.

W całym projekcie chodzi o nadanie części dzielnicy Służewca indywidualnego charakteru i poprawę dotychczasowego wizerunku Mordoru, który kojarzony jest z pracownikami korporacji i traktowany jest jako biurowe centrum Polski. Pomysłodawcy liczą także na zainteresowanie mediów i turystów. Przekonują, że inicjatywa zmieniłaby Mordor w atrakcję turystyczną o potencjale komunikacyjnym i biznesowym dla lokalnych przedsiębiorców. Ich zdaniem wzrosłaby odwiedzalność Mordoru, zwiększyłaby się sprzedaż pamiątek, gadżetów lub pocztówek. Zyskałyby także lokalne bary i restauracje.

Figura orka zostałaby wykonana przez artystę i nawiązywałaby stylistyką do orków z „Władcy Pierścieni”, ale i stylu korporacyjnego. Z opisu przedsięwzięcia dowiadujemy się, że kluczowe jest stworzenie miejsca, w którym można by zrobić sobie zdjęcie obok rzeźby, ale i usiąść na ławce w celu złapania oddechu od korporacyjnej zawieruchy.

Obliczono, że postawienie znaku powitalnego „Witamy w Mordorze” w formie tablicy kosztowałoby 35 tys. zł, rzeźba orka wyniosłaby 50 tys. zł. Stworzenie zaś płyty wokół rzeźby, postawienie dwóch ławek, zasadzenie paru krzaków i dodanie kosza na śmieci dałoby łącznie koszt 8,5 tys. zł. Całkowita inwestycja wyniosłaby więc 93,5 tys. zł.


Tablica powitalna zostałaby umieszczona na trawniku przy skrzyżowaniu ulic Wołoskiej z Domaniewską, od strony południowo-wschodniej. Rzeźba orka znalazłaby się przy skrzyżowaniu ulic Domaniewskiej i Postępu, strona południowo-wschodnia.
Trwa ładowanie komentarzy...