Fiskus bierze się za TVN. Telewizja zapłaci niebotyczną kwotę podatku

TVN zapiera się. Uważa, że powinien odzyskać pieniądze
TVN zapiera się. Uważa, że powinien odzyskać pieniądze Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta | Fot. YouTube
TVN zapłaci 110 mln zł podatku, a wszystko w związku z transakcją łączenia swojej platformy n z Cyfrą+, która zaowocowała powstaniem nc+. Fiskus wskazuje, że TVN, doprowadzając do fuzji, nie zapłaciła należnego podatku. W ubiegłym tygodniu TVN dostał decyzję Izby Administracji Skarbowej, która nakazuje zapłatę podatku dochodowego wraz z odsetkami.

Wiadomo, że TVN zapłaci żądaną kwotę, ale skieruje sprawę do sądu administracyjnego, by domagać się zwrotu pieniędzy. – TVN zastosowała się do wytycznych Ministerstwa Finansów. Podejście spółki było zgodne z opiniami otrzymanymi od największych międzynarodowych firm doradztwa podatkowego i rachunkowego, a następnie potwierdzone audytami – przekonuje telewizja w specjalnym komunikacie.

– Ponadto w 2013 r. organy podatkowe przeprowadziły pełną kontrolę rozliczenia transakcji, nie stwierdzając żadnych nieprawidłowości. TVN na bieżąco, otwarcie i jednoznacznie informowała, w oficjalnych komunikatach, o sposobie rozliczenia oraz towarzyszących mu kosztach – dodaje.

Amerykański właściciel TVN, Scripps Network, neguje decyzję Administracji Skarbowej. – Scripps Networks Interactive i TVN zdecydowanie nie zgadzają się z tą decyzją Administracji Skarbowej i odwołają się od niej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Spółka dokona zapłaty naliczonej kwoty około 110 mln zł zgodnie z treścią decyzji, w wymaganym terminie, a następnie natychmiast będzie dochodzić jej zwrotu – czytamy.


Pięć lat temu TVN wniosła udział w platformie n w zamian za 32 proc. udziałów z połączenia dwóch platform telewizji cyfrowej. Rozliczono wtedy jako koszt kwotę 2 mld zł przelaną za 32 proc. udziałów do nowej spółki zarządzającej platformą nc+. Nie zapłacono od tej kwoty podatku, ponieważ została ona przeznaczona na szybką spłatę długu ciążącego na platformie cyfrowej. Urząd stwierdził, że jest to finansowy zabieg o charakterze bezgotówkowym.

źródło: Rzeczpospolita
Trwa ładowanie komentarzy...