Duża zmiana w polskich firmach. Od dawna nie było tak uczciwie

Łapówki to nadal ogromny problem w Polsce
Łapówki to nadal ogromny problem w Polsce Fot. Agencja Gazeta
Raport Ernst & Young, międzynarodowego koncernu świadczącego profesjonalne usługi doradcze i audytorskie, pokazuje, że coraz mniej Polaków postrzega korupcję jako duży problem w naszym kraju. Ku opinii, że łapówki nie są w Polsce problemem skłania się 38 proc. osób, podczas gdy w 2015 r. poziom ten wynosił 43 proc., a w 2013 r. 59 proc. Średnia dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej wynosi 64 proc.

Zgodnie z przygotowanym przez Transparency rankingiem, Polska znajduje się na 29. miejscu pod kątem najmniej skorumpowanych krajów, co oznacza awans z 30. miejsca. Na ostatnich miejscach znalazły się Somalia, Sudan Południowy, Korea Północna i Syria – ranking objął łącznie 176 państw.

– Harvard Bussines School stwierdziło na podstawie swoich badań, że działalność korupcyjna nie opłaca się firmie długoterminowo, ponieważ zysk jest praktycznie zerowy, a jeśli nieprawidłowość wyjdzie na jaw, kary mogą pogrążyć przedsiębiorstwo – przekonuje Jakub Bejnarowicz, szef Chartered Institute of Management Accountants, największego na świecie Instytutu zrzeszającego specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej.

Okazuje się, że około 25 proc. pracowników jest gotowa wręczyć łapówkę w ramach utrzymania relacji biznesowych. Połowa ankietowanych boi zgłaszania się zjawisk korupcji, gdyż obawia się o własne bezpieczeństwo.

Nieetyczne zachowanie przypisuje się zwłaszcza osobom urodzonym w latach 80-90. Ponad 70 proc. wskazuje, że korupcja jest wytłumaczalna w sytuacji, gdy ratuje firmę przed kryzysem. Połowa jest przekonana, że około 50 proc. ich współpracowników jest gotowych do nadużyć, jeśli miałoby to zaowocować przyspieszeniem kariery.


Bejnarowicz wskazuje pewne rozwiązania problemu korupcji w firmach. – Wszystko zależy od osób zarządzających organizacjami, od wprowadzania odpowiednich kodeksów etycznych, ładu korporacyjnego, od promowania odpowiednich zachowań w organizacji, monitoringu i kontrolowania. Dużą rolę odgrywają finansiści, którzy mają na co dzień do czynienia z informacją, która napływa nie tylko z działów finansowych, ale również z otoczenia przedsiębiorstwa i są w stanie wyłapać nieprawidłowości przy użyciu nowych technologii. Istotna jest ocena ryzyka, bez niej nie będziemy w stanie tego kontrolować – dodaje.

źródło: Newseria BIZNES
Trwa ładowanie komentarzy...