"Big Brother" to przy tym dziecinna igraszka. Technologia przejrzy na wylot najlepszą "poker face"

LCA Learning wprowadza oprogramowanie Nestor dla edukacji, które analizuje stopień koncentracji podczas wykładów online
LCA Learning wprowadza oprogramowanie Nestor dla edukacji, które analizuje stopień koncentracji podczas wykładów online Fot. 123RF
Cyberedukacja nabrała nowego – przerażającego – wymiaru. Firma LCA Learning stworzyła oprogramowanie Nestor, które analizuje ruchy gałek ocznych i mimikę. Na tej podstawie sprawdza, czy uczniowie są skoncentrowani na przyswajaniu internetowego wykładu. Formułuje pytania w oparciu o treści, które zostały wyświetlone w momentach nieuwagi, co ma na celu zmotywowanie do nauki. Rozwiązanie miałoby także wskazać nauczycielom, gdzie zanika uwaga ucznia. Dałoby to szansę na udoskonalenie lekcji. W praktyce jednak chodzi tylko o zdobywanie informacji na nasz temat, a następnie ich wykorzystywanie.

Nestor obserwuje użytkowników za pomocą kamery internetowej. Oprogramowanie musi więc odnosić wrażenie, że jesteśmy zainteresowani nauką, np. poprzez ciągłe patrzenie w ekran czy uśmiech, kiedy wyraźnie coś nas zainteresuje.

Za sprawą oprogramowania uczniowie są rzekomo bardziej skoncentrowani, w mniejszym stopniu obciążeni zajęciami w klasach, na dodatek mają do dyspozycji spersonalizowanego wirtualnego trenera. Co więcej, Nestor może wykorzystywać informacje z mediów społecznościowych i rejestrować uczniów, którzy przestali uczestniczyć w zajęciach.

Zagrożenie tkwi w tym, że aplikacja potrafi gromadzić informacje na temat ucznia. Pomijając już sam aspekt zawłaszczenia prywatności, który przypomina udoskonaloną wersję „Roku 1984” George'a Orwella, dochodzi kwestia stopniowego pozbawiania uczących się kontaktu z drugim człowiekiem. Trudno także mówić o indywidualnej, spersonalizowanej edukacji, kiedy mamy wyłącznie do czynienia z mechanicznym programem.

Okazuje się, że za oprogramowaniem stoi przedsiębiorstwo, które zajmuje się marketingiem. Dziwi więc, że nagle postanowiło zająć się segmentem edukacji. Łatwo wyobrazić sobie, że podstawowym celem Nestora jest zaawansowane zbieranie informacji o użytkownikach programu, które następnie byłyby wykorzystywane do celów marketingowych.


źródło: Huffington Post
Trwa ładowanie komentarzy...