Morawiecki wprowadza nowe przepisy wymierzone w światowe korporacje. Dość migania się od płacenia podatków

Mateusz Morawiecki szykuje ustawę, która będzie wymierzona przeciwko wybranych przedsiębiorstwom
Mateusz Morawiecki szykuje ustawę, która będzie wymierzona przeciwko wybranych przedsiębiorstwom Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Mateusz Morawiecki postanowił ukrócić sielankę międzynarodowych firm, które płacą niskie podatki w Polsce albo w ogóle ich unikają. Chodzi o uszczelnienie systemu podatku CIT, tak aby jego wysokość łączyła się z faktycznym miejscem uzyskiwanego dochodu.

Problem tkwi bowiem w tym, że np. międzynarodowe sieci handlowe, wykorzystując obecne przepisy, płacą w Polsce zaniżone podatki. Planowo, by rozwiązaniem była ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej (o tzw. podatku handlowym), ale została ona zakwestionowana przez Komisję Europejską.

Kolejnym pomysłem jest więc nowa ustawa, która będzie reakcją na podatników, którzy w nieuzasadniony sposób obniżają swoje podatki. Chodzi m.in. o kompensowanie sztucznie kreowanych strat na operacjach finansowych, transferowanie dochodu do podmiotów położonych w państwach stosujących preferencyjne reżimy opodatkowania czy przeszacowywanie – bez wykazywania przychodów – wartości aktywów, a zwłaszcza niematerialnych i prawnych (np. znaki towarowe).

Przygotowywany projekt wyodrębni źródła przychodów w postaci zysków kapitałowych i rozdzieli dochody uzyskiwane z tego źródła od pozostałych dochodów podatnika. Resort finansów ma także w planach zmodyfikowanie przepisów, które dotyczą unikania opodatkowania poprzez tworzenie kontrolowanych spółek w tzw. rajach podatkowych, a przy tym stworzenie przepisów regulujące funkcjonowanie podatkowych grup kapitałowych.


W ramach projektu zostanie podwyższony limit wartości środków trwałych – z obecnych 3,5 tys. zł do 5 tys. zł – co miałoby uprościć reguły prowadzenia działalności gospodarczej.
Trwa ładowanie komentarzy...