Allegro pod ostrzałem. Trwa przeszukanie w siedzibie firmy, sprzedawcy nie wytrzymali praktyk serwisu

Za Allegro wziął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Za Allegro wziął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta | Fot. zrzut ekranu Allegro.pl
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeszukuje siedzibę główną Grupy Allegro. Jej proces rozpoczął się 21 czerwca tego roku, a wszystko na skutek licznych skarg przedsiębiorców sprzedających produkty na Allegro, którzy twierdzą, że ostatnie zmiany polityki firmy doprowadziły do ograniczenia ich konkurencji.

– Chcemy wstępnie ustalić, czy w związku z działaniami Grupy Allegro mogło dojść do ograniczenia konkurencji. Sprawdzamy, czy spółka nie faworyzuje własnego sklepu internetowego w szczególności poprzez lepszą prezentację jego ofert – twierdzi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd jest przekonany, że przeszukanie biura to najbardziej skuteczna forma zebrania dowodów i przekonania się, jaka jest prawda. Przeprowadzenie takiej akcji okazuje się możliwe, kiedy istnieje podejrzenie, że dany podmiot dysponuje dowodami w sprawie.

Występujemy wtedy o zgodę sądu na przeszukanie. Jest ono prowadzone zwykle w towarzystwie policji. Konieczne jest wpuszczenie kontrolujących, a przedsiębiorca ma ponadto obowiązek udostępnić dokumenty i nośniki z danymi.

Tego rodzaju działania nie są niczym nowym. Jeszcze niedawno Google otrzymało gigantyczną karę za doprowadzenie do faworyzowania swojej porównywarki zakupowej w wyszukiwarce. – Faworyzowanie własnych produktów przez spółki, które posiadają silną pozycję na rynkach związanych ze sprzedażą elektroniczną, to sprawy którymi zajmują się organy antymonopolowe na całym świecie. Niedawno Komisja Europejska nałożyła na Google karę finansową w wysokości 2,4 mld euro. Sprawa Grupy Allegro jest jednak na wczesnym etapie, prowadzimy dopiero postępowanie wyjaśniające, czyli w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy – podsumowuje Marek Niechciał.


Paweł Klimiuk, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Allegro przesłał nam swoje stanowisko:

"Potwierdzam, że obecnie toczy się postępowanie wyjaśniające prowadzone przez UOKIK. Nie jest to pierwsze tego typu postępowanie i podobnie jak w poprzednich przypadkach, w pełni współpracujemy z reprezentantami UOKIK udostępniając im informacje i dokumenty pomocne w przeprowadzeniu postępowania.

Działamy w Polsce od niemal 18 lat i niezmiennie w pełni respektujemy zasady konkurencji oraz prawa konsumentów, efektywnie wpływając na rozwój rynku e-commerce w Polsce, dając szansę na rozwój blisko 100 tysiącom małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem naszej platformy. Prowadzimy działalność w oparciu o przepisy prawa i jesteśmy przekonani, że postępowanie potwierdzi wysokie standardy naszego działania.”
Trwa ładowanie komentarzy...