Gigantyczne problemy finansowe jednej z największych firm informatycznych w Polsce. Wszystko przez rządowe zamówienie

Sygnity, jedna z największych spółek informatycznych w Polsce, realizuje dla Ministerstwa Finansów projekt e-podatki.
Sygnity, jedna z największych spółek informatycznych w Polsce, realizuje dla Ministerstwa Finansów projekt e-podatki. Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta
Sygnity to jedna z największych spółek IT w Polsce. Wpadła w tarapaty finansowe przez realizację projektu e-podatki. Właściciele jej obligacji chcą natychmiastowego zwrotu pieniędzy. Sam projekt jest zagrożony.

Sygnity miała do 2018 roku skończyć realizację projektu e-podatki z Ministerstwa Finansów. Prace nad nim trwają od 2013 roku. Jego wartość miała wynosić 232 mln zł, w zeszłym roku zwiększyła się do 312 milionów złotych. W październiku Sygnity wprowadziła część programu dotyczącą VAT, najważniejszą dla resortu finansów, z wiadomych względów. Resort od wielu miesięcy stawia sobie za cel lepszą ściągalność VAT. Spółka miała zrealizować projekt do 2022 roku.

Nie wiadomo jednak, czy będzie w stanie go dokończyć. Poinformowała w lipcu, że
“operacje księgowe” spowodują straty o 95,9 mln zł, a to gigantyczna kwota dla Sygnity. Natychmiast zareagowali właściciele wartych 40 mln zł obligacji, które miały być wykupione dopiero w grudniu 2017 roku. Tymczasem obecnie fundusze AXA TFI i Pioneer Pekao TFI żądają ich wykupienia już teraz, podobnie jak Esaliens TFI i Allianz Polska. Sygnity ma na to dwa dni. Jak poinformowała, żądania stanowią warunek naruszający umowy kredytowe zawarte z Deutsche Bankiem oraz ING Bankiem Śląskim. Dalsza działalność Sygnity jest zagrożona.

Sygnity powstała w wyniku połączenia spółek z branży informatycznej: ComputerLand i Emax. Oferuje usługi informatyczne dla dużych i średnich przedsiębiorstw a także administracji publicznej. Oferuje zarówno własne rozwiązania, jak i usługi międzynarodowych firm. Zajmuje się między innymi doradztwem informatycznym, produkcją i wdrażaniem oprogramowania, a także infrastruktury informatycznej. Zatrudnia ponad 1300 osób.


źródło: Money
Trwa ładowanie komentarzy...