Przedsiębiorcy przestali drżeć przed Prawem i Sprawiedliwością. Euforia jest największa od czasu wyborów

Obawy inwestorów wobec PiS były jeszcze niedawno duże, teraz zaś są optymistycznie nastawieni do rządu
Obawy inwestorów wobec PiS były jeszcze niedawno duże, teraz zaś są optymistycznie nastawieni do rządu Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ostatnie kilkanaście miesięcy miały silny wpływ na nastroje panujące w Polsce wśród krajowych przedsiębiorców i zagranicznych inwestorów. Nie brakowało firm, które deklarowały, że niepewność gospodarcza stanowi barierę rozwoju. Obecnie jednak przedsiębiorcy nie mają już takich obaw wobec rządu PiS, wręcz przeciwnie, chwalą jego dotychczasowe osiągnięcia. W 2017 roku przedstawiciele branży budowniczej wykazują obawy tylko na poziomie 45 proc., pozostałych usług rynkowych – 40 proc., a handlu detalicznego – 37 proc. A to po okresie kryzysu najlepsze wyniki od czasu wyborów w 2015 roku.

Jedna z analiz Narodowego Banku Polskiego z początku roku pokazała, że źródłem rosnącej niepewności są zmiany legislacyjne czy zaostrzenie kontroli podatkowych. Podobnie było z oceną ryzyka kredytowego Polski. Ostatnie miesiące cechuje jednak spadek obaw. Agencja Fitch Ratings utrzymała długoterminową ocenę ryzyka kredytowego Polski na poziomie „A minus” i perspektywę stabilną.

Liczba firm, które wskazały niepewność jako barierę w rozwoju, jest prawie na tym samym poziomie, co sprzed wyborów parlamentarnych. Jest to wynik ożywienia koniunktury, ale i przyzwyczajenia się do rządu i jego polityki. Eksperci są przekonani, że mocna gospodarka spycha wszelkie działania polityczne na dalszy plan. Ruchir Shama, znany ekonomista, opublikował w „New York Times” artykuł, w którym wychwala polską gospodarkę i wspomina o szybkim wzroście, niskim długu, stabilnej walucie i nadwyżce handlu zagranicznego.

Pojawiają się jednak także nieco mniej optymistyczne opinie. – Wśród inwestorów korporacyjnych widzę bardzo duży optymizm odnośnie regionu Europy Środkowej. Oczekują mocnego wzrostu konsumpcji oraz wysokiej dynamiki produktywności. Inwestorzy finansowi są jednak bardziej ostrożni. Ich obawy dotyczą niskich rentowności w regionie, ale też rosnącego populizmu i nacjonalizmu – przekonuje Per Hammarlund, główny strateg rynków wschodzących w szwedzkim banku Skandinaviska Enskilda Banken.


Ekonomiści z Goldman Sachs International i Raiffeisen Bank International mówią, że rząd – poprzez wdrażanie postulatów bardziej umiarkowanie i przyjaźnie dla rynku, niż oczekiwano – przekonał do siebie wielu inwestorów, a zwłaszcza tych zagranicznych. – W porównaniu ze stanem sprzed około sześciu miesięcy obecnie jesteśmy zdecydowanie bardziej optymistycznie nastawieni. Mówiąc szczerze, polska gospodarka jest w zdecydowanie lepszej kondycji, niż oczekiwaliśmy – twierdzi Gunter Deuber, główny ekonomista Raiffeisen Bank International.

źródło: Puls Biznesu
Trwa ładowanie komentarzy...