Warszawa rzuci wyzwanie światowym innowacjom. O udział w tym programie akceleracyjnym trzeba ostro powalczyć

Olga Kozierowska jest jedną z mentorek w programie akceleracyjnym Startup Hub Warsaw.
Olga Kozierowska jest jedną z mentorek w programie akceleracyjnym Startup Hub Warsaw. Materiały organizatora
To już drugi raz. Warszawa zaprasza najlepiej rokujące firmy z branż cyfrowych i kreatywnych. Pomoże im w rozwoju w ramach programu akceleracyjnego Startup Hub Warsaw. Najzdolniejsi polscy innowatorzy powalczą ze światowymi start-upami o 100 tys. zł.

Ruszyła rekrutacja do drugiej edycji Startup Hub Warsaw. Trzy główne nagrody pieniężne: 50, 30 i 20 tys. zł są przeznaczone dla nowatorskich projektów z branż cyfrowych i kreatywnych, które do rywalizacji o nie przystąpią pod czujnym i fachowym okiem mentorów. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa, botów, rozszerzonej rzeczywistości, gier komputerowych czy sztucznej inteligencji będą mieli szansę na czteromiesięczny program akceleracyjny. Po nim zespoły usiądą do stołu negocjacyjnego z inwestorami. Wśród nich będą wiodące warszawskie fundusze Venture Capital (Experior Venture, StarFinder, Giza Polish Ventures, bValue). Ich inwestycje mogą osiągnąć pułap 6 mln złotych.

Ważny jest również udział w programie Warszawy, która od lat stawia sobie za cel wspieranie start-upów o największym potencjale rozwoju. Już po raz trzeci z rzędu wspiera program akceleracyjny, drugi raz jego operatorem jest Startup Hub Poland, fundacja która skupia w Polsce najzdolniejszych innowatorów z całego świata, w szczególności z Europy Wschodniej.
W 2016 roku laureatem akceleratora było Wandlee, firma wykorzystująca sztuczną inteligencję w zwiększaniu sprzedaży innych firm internetowych. Prezes firmy, Igor Sawczuk, urodził się we Lwowie, ale to Warszawę wybrał na siedzibę swojego start-upu. W konkursie Wandlee pokonało 34 inne najlepsze innowacyjne projekty wyselekcjonowane spośród 512 zgłoszeń.

– Największym wyzwaniem w rozwoju innowacyjnego, nowego rozwiązania, jest udowodnienie, że ktoś go sprawdził i mu zaufał. SHW16 pozwolił zdobyć to zaufanie. Dzięki temu przestaliśmy rozmawiać o wdrożeniach „do portfolio”, a rozpoczęliśmy pracę przy poważnych kontraktach. Dla mnie personalnie warszawski akcelerator to zewnętrzny egzamin dojrzałości start-upu, po którym człowiek już wie, że to koniec zabawy, koniec udawania, bywania – a czas na skalowalność i realne wyniki – mówi Sawczuk.O priorytetach Warszawy opowiada Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, znany z pomocy start-upom. – Wygodna i niskoemisyjna komunikacja, bogata oferta akademicka i kulturowa, międzynarodowy hub lotniczy, centra innowacji jak Cezamat czy Campus Warsaw czy działające od roku Centrum Kreatywności Targowa: to warunki, które pozwalają spokojnie rozwijać biznesy o globalnych aspiracjach. Liderzy naszego środowiska start-upowego już dziś działają na scenie globalnej i chętnie pomagają nowym pokoleniom przedsiębiorców, tak Warszawiakom, jak i przyjezdnym – wylicza Michał Olszewski.

Szef Start Hub Poland, Maciej Sadowski, ma ambicję uczynienia z Warszawy innowacyjnej stolicy całego regionu. – Pomiędzy Tel-Avivem a Berlinem wyrasta hub technologiczny, który swoją otwartością, infrastrukturą, ale także globalnymi relacjami i ofertą inwestycyjną przyciąga największe talenty technologiczne z kraju i zagranicy – zauważa Sadowski.

– Hasło smart city to już nie tylko nowa jakość życia dla mieszkańców, ale i zdolność skoncentrowania w jednym miejscu największych talentów, wizjonerów i twórców, którzy mają milionowe i ponadlokalne ambicje. Sukces „Made-in-Warsaw” rozmiarów CD Projekt Red, to dziś latarnia morska dla liderów innowacji – dodaje Sadowski.

To nie tylko słowa, ale także twarde liczby. Ranking innowacyjności 2017 Bloomberga wskazuję Warszawę jako jeden z najszybciej rozwijających się hubów technologii na świecie. Duża w tym zasługa mentorów.

Olga Kozierowska, liderka społeczności promującej najlepsze biznesy polskich przedsiębiorczych kobiet, zauważa, że równie ważna, co walka rynkowa, jest ciągła walka z samym sobą i twórcze samodoskonalenie. – Przełamanie wewnętrznych ograniczeń i spojrzenie na siebie jako potencjalnego konkurenta gigantów wielkości Google'a czy Facebooka, bez kompleksów i z przekonaniem o sile swojego pomysłu, to niezbędny element wygrywającego biznesu. Nawet najlepsza technologia na warsztacie zlęknionego twórcy to pewna porażka – mówi Kozierowska. Poza Kozierowską start-upowcom pomagać będzie 30 przedstawicieli branży inwestycyjnej, konsultingu, ochrony własności intelektualnej i praktyków cyfrowego biznesu.

Nabór do Startup Hub Warsaw ’17 trwa do 28 lipca. Organizatorzy rezerwują sobie prawo wstrzymania rekrutacji, jeśli liczba zgłoszeń przekroczy 350 – decyduje kolejność. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie StartupHub.

Ważne daty:
- 31 lipca: kwalifikacja 60 projektów do pierwszej fazy programu
- 04 sierpnia – 01 września: faza szkoleń i zdań z mentorami
- 04 września – 04 grudnia: faza akceleracji dla 30 najlepszych projektów
- początek grudnia: Demo Day prezentacja finalistów przed funduszami VC, inwestorami i przedstawicielami mediów.

StartUp Hub Poland jest fundacją non-for-profit powołaną w 2012 roku w celu tworzenia międzynarodowego środowiska specjalistów, wynalazców i pionierów innowacyjnego biznesu w Polsce. Fundacja tworzy warunki dla największych talentów inżynieryjnych i biznesowych z regionu Europy Środowo-Wschodniej do zbudowania silnego teamu, weryfikacji założeń biznesowych i technologicznych, by inspirujące projekty przekształcać w dobrze zorganizowane przedsiębiorstwa walczące o globalne rynki.
Trwa ładowanie komentarzy...