Ten telefon może zakończyć zmorę posiadaczy smartfonów. Koniec z ładowarkami i plączącymi się kablami

Telefon działa bez baterii, łączy się nawet z programem Skype
Telefon działa bez baterii, łączy się nawet z programem Skype Fot. mat. prasowe
Naukowcy z University of Washington stworzyli telefon, który nie jest zasilany baterią, lecz pobiera energię z otoczenia. Urządzenie potrzebuje do działania kilku mikrowatów, których dostarcza sobie z sygnałów radiowych albo ze światła. Twórcy są przekonani, że to ogromny krok w kierunku rzeczywistości „bez ładowarek, plączących się kabli i padających telefonów”.

Pierwszy działający bez baterii telefon komórkowy na świecie zużywa tylko 3,5 mikrowata. Pobieranie fal radiowych odbywa się przez bazę, która musi znajdować się w zasięgu do 15 metrów. Twórcy są zdania, że analogowe nadajniki sygnału radiowego mogłyby być wyposażone w hotspoty WiFi i nadajniki telefonii komórkowej, co sprzyjałoby rozwojowi ich nowej technologii.

Urządzenie wykorzystuje mało popularne komponenty i łączy się nawet z programem Skype. Jest ono w stanie otrzymywać i wysyłać połączenia telefoniczne, wykorzystując komunikację poprzez wspomnianą już stację bazową.

Informatycy i inżynierowie wyeliminowali zapotrzebowania na energię, którą wykorzystuje się dotychczas podczas telefonicznych transmisji. Technologia wytwarza niewielkie wibracje w mikrofonie lub głośniku telefonu, które pojawiają się, kiedy osoba rozmawia przez telefon lub jest tylko słuchaczem.

Urządzenie wykorzystuje antenę, która pozwala na wykorzystanie radiowego sygnału. Zbiera także energię słoneczną z otoczenia, co pozwala na łączenie się ze stacją bazową. Mamy na razie do czynienia z działającym prototypem. Naukowcy napisali o swoim osiągnięciu w artykule naukowym. – Zbudowaliśmy coś, co jest pierwszym działającym telefonem komórkowym na świecie, który pobiera niemal zero energii – mówi Shyam Gollakota, profesor na University of Washington.
Trwa ładowanie komentarzy...