Morawiecki wyda ogromną kasę, by przypodobać się Chińczykom. Sponsor: polski podatnik

Mateusz Morawiecki twierdzi, że wydamy 100 mld dol. na infrastrukturę
Mateusz Morawiecki twierdzi, że wydamy 100 mld dol. na infrastrukturę Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada, że w nadchodzących 10 latach wyda ponad 100 mld dol., czyli ponad 370 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na autostrady, koleje, energetykę, Centralny Port Komunikacyjny oraz polepszenie ruchu na polskich rzekach.

Morawiecki mówił o planach podczas czwartkowego polsko-chińskiego Forum Pasa i Szlaku do spraw współpracy infrastrukturalnej. – To ogromna szansa dla Polski i chińskich firm, żebyśmy razem kształtowali rzeczywistość gospodarczą między naszymi krajami. Polska w najbliższych 10 latach, a nawet w krótszym okresie, na inwestycje infrastrukturalne wyda ponad 100 mld dol. – twierdzi.

– Zapraszamy chińskich partnerów. Umożliwiliśmy pierwszych kilka zakupów polskich firm przez chińskie firmy. Jesteśmy jednym z najbardziej otwartych na inwestorów chińskich krajów w Europie. Chcemy tę współpracę poszerzać. Z mojej strony deklaruję, że na zasadzie obustronnych korzyści możemy doprowadzić do pogłębionej współpracy handlowej, inwestycyjnej, infrastrukturalnej i gospodarczej – dodaje.

Morawiecki przypomniał, że Polska rozbudowała terminal w Gdańsku, który może przyjmować największe kontenerowce na świecie. Wspomniał, że stało się to dzięki inwestycji Polskiego Funduszu Rozwoju w ciągu ostatniego półtora roku. – Możemy zaprosić już największe chińskie statki oceaniczne do Polski – przekonuje.


Zwraca uwagę, że gospodarki polsko-chińskie są na takim etapie rozwoju, że mogą bardziej niż dotychczas skorzystać na współpracowaniu ze sobą. – Dzisiaj współpraca polsko-chińska sprowadza się do handlu, eksportu i importu, który jest w proporcji 1:11, mniej więcej. 11 razy więcej importujemy z Chin niż eksportujemy do Chin – mówi. Dodaje, że Polsce zależy, aby tę współpracę jeszcze zwiększyć.
Trwa ładowanie komentarzy...