Producent luksusowych telefonów bankrutuje. Wszystko przez potężną konkurencję

Vertu bankrutuje. Firma tworzyła luksusowe telefony z drogich materiałów
Vertu bankrutuje. Firma tworzyła luksusowe telefony z drogich materiałów Fot. mat. prasowe
Vertu to marka telefonów, którą do życia powołała w 1998 r. Nokia. Firma chciała stworzyć luksusowe telefony, które przyciągną wyjątkowym wyglądem. W 2012 r. gigant zrezygnował z Vertu i pozostawił sobie 10 proc. udziałów. Teraz, kiedy wyznacznikiem szyku i luksusu jest iPhone, marka bankrutuje. W efekcie pracę straci 200 osób, fabryka firmy w Wielkiej Brytanii ma bowiem zostać zamknięta.

Vertu pojawiło się momencie dominacji Nokii na rynku, jednak wszystko z czasem zmieniło się. Dlatego po 14 latach sprzedano Vertu. Nowy właściciel (a tych było już kilku) spłacił jedynie 1,9 mln funtów brytyjskich z 128 mln. W efekcie zlikwidowano Vertu, ale przedsiębiorca będzie walczył o wskrzeszenie marki.

Vertu tworzyło modele z metali szlachetnych, ale i na przykład skóry węża czy hebanu. Niektóre modele kosztowały nawet 30 tys. dol. za sztukę. Wygląd każdego egzemplarza konsultowano z klientem. Telefony – w przeciwieństwie do iPhone'a – nie cechowały się olbrzymim zaawansowaniem technicznym, ale spełniały rolę luksusowej biżuterii. Konkurencja, która także oferowała luksusowe modele, okazała się jednak bardziej atrakcyjna cenowo, a na dodatek część rynku zagarnęło Apple.

W ostatnim czasie oferowano między innymi model, którego panel został pokryty szkłem szafirowym, a jego obudowę pokrywał tytan typu Grade 5. Jest to stop, który wykorzystuje się przy produkcji samolotów i statków kosmicznych.

Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są luksusowe wersje iPhone'a.
Trwa ładowanie komentarzy...