Wielka klapa superszybkiego pociągu. Miało być 1200 km/h, a jest... lepiej nie mówić

Zapowiadano, że Hyperloop One będzie się rozpędzał do 1200 km/h. Na testach osiągnięto tylko 120 km/h
Zapowiadano, że Hyperloop One będzie się rozpędzał do 1200 km/h. Na testach osiągnięto tylko 120 km/h Fot. mat. prasowe
W maju odbył się w Nevadzie na specjalnym torze test maszyny, jednak dopiero teraz opublikowano o nim informacje. Testy trwały tylko chwilę, ale emocje były ogromne, bo maszyna ma osiągać 1200 km/h. Specjalna tuba rozpędziła się do... 122 km/h.

Test odbył się w warunkach, w których w przyszłości będą podróżowali pasażerowie, a więc przy niskim ciśnieniu i wykorzystaniu lewitacji magnetycznej. – To na razie pierwszy etap bardzo długiego procesu testowania, ale sprawdziliśmy system kontroli jazdy, utrzymywania ciśnienia, napęd, system lewitacji. Wszystko to zadziałało przy niewielkiej prędkości – mówi na antenie CNBC Josh Giegel, jeden z założycieli Hyperloop One.

Podczas testu nie wykorzystano jeszcze kapsuły XP-1, w której będą podróżować pasażerowie. Są to części wykonane z włókna węglowego i aluminiowej pokrywy, które mają zostać sprawdzone podczas następnych prób, które zostały zaplanowane na najbliższe miesiące.

W 2013 roku Elon Musk, założyciel Tesli i Space X, ogłosił plany stworzenia najbardziej nowoczesnego środka transportu, który umożliwi pokonanie tysiąca kilometrów w rekordowo krótkim czasie. Hyperloop proponuje jazdę w stalowych kapsułach, które unoszą się dzięki lewitacji magnetycznej. Niedawno w Polsce podpisano dwa listy intencyjne w sprawie toru testowego, który powstanie w Jaworznie, z kolei tor pod HyperPoland powstanie na terenie Instytutu Kolejnictwa.


To wszystko pokazuje, że upłynie jeszcze wiele lat, zanim będziemy mogli podróżować ultra szybkim pociągiem, który osiągnie 1200 km/h. W planach jest stworzenie w pełni sprawnego Hyperloopa do 2029 roku. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, by rzeczywiście miało dojść do rewolucji w transporcie.
Trwa ładowanie komentarzy...