A teraz z autobusu do metra. Politechnika pracuje nad aplikacją, która na bieżąco podpowie nam, jak uniknąć korków

Za następnym przystankiem zaczyna się gigantyczny korek, lepiej przesiąść się do metra – tego typu informacje będziemy mogli odczytać z aplikacji przygotowywanej przez naukowców z Politechniki Warszawskiej
Za następnym przystankiem zaczyna się gigantyczny korek, lepiej przesiąść się do metra – tego typu informacje będziemy mogli odczytać z aplikacji przygotowywanej przez naukowców z Politechniki Warszawskiej Dariusz Borowicz/Agencja Gazeta
Za następnym przystankiem zaczyna się gigantyczny korek, lepiej przesiąść się do metra – tego typu informacje będziemy mogli odczytać z aplikacji przygotowywanej przez naukowców z Politechniki Warszawskiej. Badacze chcą wykorzystać system GPS-ów, w które wyposażone są stołeczne autobusy i tramwaje, by ułatwić nam przemieszczanie się po mieście.

Warszawskie ulice potrafią dać podróżnym mocno w kość. W letnie weekendy co chwilę natrafiamy na utrudnienia związane z manifestacjami, biegami masowymi i robotami drogowymi. A kiedy aura się odmieni i „zima zaskoczy drogowców” nie pomagają nawet buspasy. I tak stajemy w niekończących się korkach. Ale to za niedługo może się skończyć, naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad aplikacją, która pokaże nam, jak najszybciej przemieszczać się po mieście za pomocą komunikacji miejskiej.

Badacze chcą wykorzystać nadajniki GPS zamontowane w autobusach i tramwajach, które co kilkanaście sekund przesyłają dane o swoim położeniu. W połączeniu z informacjami o korkach na stołecznych drogach, aplikacja ma pomóc pasażerom w podejmowaniu właściwych decyzji podczas zmienianiu środków transportu. Prace nad aplikacją rozpoczną się w Warszawie, która udostępni w tym celu swoje zbiory danych. Badacze deklarują jednak, że w przyszłości system będzie mogło zaimplementować u siebie każde chętne miasto.

Informatycy PW biorą udział w międzynarodowym projekcie VaVeL wraz z zespołami z Grecji, Niemiec, Izraela i Irlandii. W opracowywaniu aplikacji bierze udział również Warszawa i Dublin.

źródło: WNP/PAP
Trwa ładowanie komentarzy...