Miałeś 20 lat na zmianę pracy, teraz cierp. Recepta znanego biznesmena na ekspansję robotów poraża brakiem empatii

Znany ze swoich internetowych vlogów przedsiębiorca nie pozostawił na zagrożonych utratą pracy ludziach suchej nitki, oskarżając ich o tchórzostwo
Znany ze swoich internetowych vlogów przedsiębiorca nie pozostawił na zagrożonych utratą pracy ludziach suchej nitki, oskarżając ich o tchórzostwo 123rf.com/Gary Vaynerchuk/zdjęcie seryjne
– Kierowcy ciężarówek od 20 lat wiedzą, że w przyszłości prawdopodobnie te pojazdy będą prowadziły się same. Mogli więc zdobyć nowe umiejętności – tłumaczył w telewizji CNBC Gary Vaynerchuk. Znany ze swoich internetowych vlogów przedsiębiorca nie pozostawił na zagrożonych utratą pracy ludziach suchej nitki, oskarżając ich o tchórzostwo.

Gary Vaynerchuk, właściciel firm VaynerMedia i VaynerX, którego majątek wyceniany jest na 200 milionów dolarów, to jeden z bardziej medialnych przedsiębiorców na świecie. Autor kilku bestselerowych książek o biznesie w trakcie programu telewizyjnego postanowił odnieść się do problemu zabierania ludziom pracy przez roboty.

Według szacunków Uniwersytetu w Oksfordzie w najbliższych latach z rynku pracy może zniknąć ponad 700 zawodów zostawiając bez źródła utrzymania ogromną rzeszę ludzi. Naukowcy oceniają, że tylko w Polsce wyparuje 7 milionów miejsc pracy. Wśród najbardziej zagrożonych profesji wymienia się doradców kredytowych, recepcjonistów, sprzedawców, taksówkarzy (i kierujących pojazdami w ogóle) czy ochroniarzy.

Recept na zapobiegnięcie katastrofie jest wiele. Szef Facebooka Mark Zuckerberg opowiada się np. za wprowadzeniem dochodu podstawowego, który byłby wypłacany każdemu obywatelowi i pozwoliłby na przeżycie od pierwszego do pierwszego. Miliarder tłumaczył, że dawanie ludziom wolności wyboru kosztuje, a automatyzacja wymusi na nas częste przebranżowienie. Vaynerchuk problemu w tym jednak nie widzi.


– To będzie problem, bo media głównego nurtu i starzy ludzie próbują uczynić z tego problem. Ale ja w to nie wierzę – mówi Gary Vaynerchuk. I oskarża pracowników zagrożonych zawodów o tchórzostwo. – Jeśli zdecydowali schować głowę w piasek i być strusiem, to muszą podzielić los wszystkich, którzy też ją chowają. Czyli przegrać – puentuje.

źródło: CNBC
Trwa ładowanie komentarzy...