Wszyscy narzekają na podwyżkę cen paliw, a jedna branża postanowiła ugrać coś dla siebie. Jej zmiany mogą nie dotknąć

Wprowadzenie w życie tzw. opłaty drogowej odbije się na naszych kosztach produkcji, a, co za tym idzie, na cenach żywności - przekonują rolnicy i domagają się od ministerstwa rolnictwa dodatkowych dopłat z budżetu
Wprowadzenie w życie tzw. opłaty drogowej odbije się na naszych kosztach produkcji, a, co za tym idzie, na cenach żywności - przekonują rolnicy i domagają się od ministerstwa rolnictwa dodatkowych dopłat z budżetu Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta
Wprowadzenie w życie tzw. opłaty drogowej odbije się na naszych kosztach produkcji, a, co za tym idzie, na cenach żywności - przekonują rolnicy i domagają się od ministerstwa rolnictwa dodatkowych dopłat z budżetu.

Poselski projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, odbił się w Polsce szerokim echem. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie cena litra benzyny i oleju napędowego podskoczy o 20 groszy. Zbulwersowani tym pomysłem są nie tylko zwykli obywatele, wzrost cen uderzy również po kieszeniach przedsiębiorców, a najbardziej branżę transportową. – Katastrofa, bankructwa są nieuniknione – przekonywał nas niedawno jeden z właścicieli.

Nie wszyscy skupili się tylko na biernym narzekaniu na swój przyszły los. Jedna grupa zawodowa nie czeka na wyniki głosowań sejmowych, biorąc sprawy we własne ręce. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zaproponował ministerstwu rolnictwa zrekompensowanie kosztów związanych z planowanym wprowadzeniem ustawy.

Chodzi o zwiększenie limitu, do którego przysługuje zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. KRIR postuluje , by podnieść go z 86 do 110 litrów. Rolnicy mogą dostać złotówkę zwrotu do każdego litra kupionego paliwa, a limit zwrotu podatku to 86 złotych razy liczba hektarów użytków rolnych. W tym roku na ten cel przewidziano w budżecie 860 mln złotych. Izby rolnicze argumentują, że po zmianach na zakup paliwa do produkcji rolnej, będą musieli wydać o 21,5 zł więcej na każdy hektar niż dotychczas.


źródło: TVN24bis
Trwa ładowanie komentarzy...