Imperium Rydzyka rośnie. Za szkolenia pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości zażądał absurdalnej kwoty

4,5 mln zł przeznaczono na instytucje podległe ojcu Tadeuszowi Rydzykowi
4,5 mln zł przeznaczono na instytucje podległe ojcu Tadeuszowi Rydzykowi Wojciech Kardaś / Agencja Gazeta
Ojciec Tadeusz Rydzyk za obecnego rządu ma się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, Mimo to narzeka. Twierdzi, że spółki Skarbu Państwa niechętnie reklamują się w Telewizji Trwam i Radiu Maryja. Okazuje się jednak, że ministerstwa przeznaczyły na instytucje Rydzyka ogromne pieniądze – 4,5 mln zł.

Wszystkie resorty, z wyjątkiem Ministerstwa Obrony Narodowej, odpowiedziały już na interpelacje posła PO Mariusza Witczaka, który spytał je, na jakie kwoty podpisały umowy z fundacjami, mediami i instytucjami edukacyjnymi powiązanymi z ojcem Rydzykiem. Instytucje państwowe podpisały najwięcej umów z fundacją Lux Veritatis i Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Lux Veritatis to nadawca Telewizji Trwam. Poza tym fundacja realizuje prace gastronomiczne w okolicach Torunia. Jest także współwłaścicielem marki komórkowej „W rodzinie” i właścicielem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, której prezesem zarządu jest Tadeusz Rydzyk.

Rekordowy kontrakt pochodzi z resortu sprawiedliwości kierowanego przez Zbigniewa Ziobrę. Ministerstwo za szkolenie „w zakresie wykorzystywania technik i narzędzi komunikacji społecznej dla pracowników jednostek wymiaru sprawiedliwości, w tym sędziów, prokuratorów, pracowników biur prasowych i rzeczników prasowych sądów/prokuratury”, które odbyło się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, zapłaciło dotychczas 400 tys. zł, przy czym cały kontrakt jest na kwotę 3 mln zł.


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało w ramach dotacji 698 tys. zł dla instytucji powiązanych z Rydzykiem. Co więcej, 49 tys. zł poszło z resortu tytułem „dotacji na poprawę warunków nauki dla niepełnosprawnych studentów i doktorantów”. Uczelnia Rydzyka otrzymała także jedną z największych dotacji na program „Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców”.

Resort rolnictwa podpisał z kolei umowę z fundacją Lux Veritatis na kwotę 752 tys. zł. Za same ogłoszenia i reklamy w „Naszym Dzienniku” Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapłaciło 92 tys. zł.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej czy Ministerstwo Energii nie podpisały umowy z ojcem Rydzykiem.
Trwa ładowanie komentarzy...