Oto najbardziej przedsiębiorcza gmina w Polsce. Na 1000 mieszkańców tego miasteczka przypada aż 800 firm

Najbardziej przedsiębiorczą gminą w Polsce jest Karpacz - przypada tu aż 800 firm na 1000 mieszkańców. Kuszą turystów na różne sposoby, m.in. dość niecodzienną architekturą
Najbardziej przedsiębiorczą gminą w Polsce jest Karpacz - przypada tu aż 800 firm na 1000 mieszkańców. Kuszą turystów na różne sposoby, m.in. dość niecodzienną architekturą Foto: Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Teraz nie ma już żadnych wątpliwości co do tego, które regiony Polski są najbardziej przedsiębiorcze. Warszawa czy Poznań mogą się schować, bezapelacyjnie rządzi Podhale, na drugim miejscu plasują się nadmorskie gminy turystyczne.

Karpacz to niekwestionowany lider polskiej przedsiębiorczości. W tej gminie na tysiąc mieszkańców przypada dokładnie 795,37 zarejestrowanych firm. Jest to niewątpliwie efekt rozwoju turystyki, większość mieszkańców tej miejscowości żyje z obsługi ruchu.

Takie dane podaje ranking zrównoważonego rozwoju JST (jednostek samorządu terytorialnego), publikowany przez Wydział Administracji Politechniki Warszawskiej. Na drugim miejscu zestawienia znalazła się Krynica Morska z woj. pomorskiego, gdzie na tysiąc mieszkańców przypadają 362 firmy. Tuż za nią plasuje się zachodniopomorski Rewal, gdzie tez wskaźnik wynosi prawie 363. To sporo, ale tak ponad dwa razy mniej, niż w Karpaczu.

W tym zestawieniu Warszawa, od lat uznawana za miast bardzo rozwinięte pod względem przedsiębiorczości, plasuje się dopiero na 13 miejscu z 320 firmami na tysiąc mieszkańców. Najniższy wynik w zestawieniu osiągnął Nowy Dwór, z niespełna 28 firmami na tysiąc osób. To prawie 30 razy mniej, niż w Karpaczu.


Co ciekawe, najwyższy wskaźnik przedsiębiorczości osiągają gminy położone w górach lub nad morzem. Najgorzej wypadają regiony o niskim PKB na głowę mieszkańca.

Dane prezentowane w zestawieniu pochodzą z podsumowania 2015 roku. Liczby za rok 2016 będą dostępne późną jesienią tego roku.

źródło: PB.pl
Trwa ładowanie komentarzy...