Morawiecki rusza z nowym pakietem dla firm. Będą duże zmiany w kilkunastu ustawach

Wicepremier Morawiecki zapowiada wprowadzenie trzeciego już pakietu ustaw, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom
Wicepremier Morawiecki zapowiada wprowadzenie trzeciego już pakietu ustaw, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom Foto: Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Wicepremier i minister finansów, Mateusz Morawiecki zaprzągł trzy ministerstwa do produkowania kolejnych przepisów, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom i usprawnić ich obsługę. Mają one wspomóc wykonanie Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zwanego "Planem Morawieckiego". To już trzeci pakiet zapowiadanych korekt prawnych – do tej pory działa tylko jeden, w dodatku częściowo.

Zmiany mają sprowadzać się do upraszczania procedur dla przedsiębiorców i likwidacji zbędnej biurokracji. Obecny pakiet obejmuje zmiany w ustawach podatkowych, prawie handlowym, prawie pracy i ubezpieczeń społecznych, ustawie o Inspekcji Weterynaryjnej, o wychowaniu w trzeźwości, bezpieczeństwie żywności, drogach publicznych i administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą.

To nie pierwsze tego typu zapowiedzi wicepremiera. O potrzebie zmian w prawie obejmującym przedsiębiorców mówi już od dawna. Likwidowanie zbędnej biurokracji zapowiadał ponad rok temu. Najwidoczniej w końcu przyszedł czas na bardziej konkretne propozycje.

Przedstawiony przez niego w tym roku tzw. "Plan Morawieckiego" jest dokumentem zarysowującym jedynie ogólny kierunek rozwoju kraju w najbliższych latach. Nie jest to ustawa, nie zawiera więc żadnych przepisów wykonawczych.

Morawiecki musi je dopiero wprowadzić, do pracy na odpowiednimi zapisami lub zmianą dotychczasowych regulacji zaprosił przede wszystkim urzędników z kierowanego przez siebie resortu rozwoju, ale także ministerstw sprawiedliwości pod kuratelą Zbigniewa Ziobry oraz pracy i polityki społecznej z Elżbietą Rafalską na czele.


Będzie to trzeci pakiet regulacji mających uprościć życie przedsiębiorców w Polsce. Poprzednimi są tzw. "konstytucja biznesu" oraz "Pakiet 100 zmian dla firm". Pod pierwszym pojęciem kryje się zbiór ustaw, które mają wejść w życie jesienią tego roku. Z kolei „Pakiet 100 zmian” jest wprowadzany od początku tego roku, choć bariery dla przedsiębiorców znikają w dość powolnym tempie.

źródło: PB.pl
Trwa ładowanie komentarzy...