Jednorożec ucieka z Polski. Firmie wartej ponad 4 miliardy złotych lepiej będzie w Hiszpanii, tam zapłaci podatki

Henry McGovern założył AmRest ze swoim wspólnikiem w 1993 roku, we Wrocławiu. Dziś firma wynosi się z Polski do Hiszpanii
Henry McGovern założył AmRest ze swoim wspólnikiem w 1993 roku, we Wrocławiu. Dziś firma wynosi się z Polski do Hiszpanii mat. prasowe
A mówimy o kilkudziesięciu milionach złotych, bo tyle rocznie AmRest (operator sieci m.in. KFC, Starbucks czy Burger King) wpłaca do państwowej kasy. Tylko w zeszłym roku były to prawie 33 mln zł, w tym – ponad 7 mln zł tylko w pierwszym kwartale. Dlaczego powstała w Polsce i notowana na GPW firma wynosi się znad Wisły? Jej akcje będą notowane w stabilniejszej od złotówki walucie.

AmRest informuje, że planuje przeniesienie swojej siedziby statutowej do Hiszpanii. Wiąże się to z kilkoma zmianami w funkcjonowaniu spółki. Po pierwsze, będzie teraz notowana na którejś z zachodnioeuropejskich giełd. Jeszcze nie wybrała na której, ale z pewnością każda przyjmie AmRest z szeroko otwartymi ramionami. Firma jest jedną z kilku tysięcy na świecie, której udało się przekroczyć kapitalizację miliarda dolarów i zyskać status jednorożca.

Po drugie, będzie wyceniana w euro, a to akurat dla niej dobrze. Większość pieniędzy zarabia teraz w Hiszpanii i na rynkach europejskich. W zeszłym roku w Polsce zarobiła na czysto 12 mln zł, w Hiszpanii – 29 mln.

A po trzecie, niestety przestanie płacić w Polsce podatek dochodowy. A to znaczące kwoty, sięgające przynajmniej 30 mln zł rocznie.

AmRest powstał we Wrocławiu w 1993 roku i od początku zajmował się biznesem gastronomicznym. Firmę założyli dwaj Amerykanie, Henry McGovern i Dan Kendall Junior. Ojciec tego drugiego był wieloletnim prezesem PepsiCo. i pomógł im zdobyć licencję na prowadzenie marki Pizza Hut na polskim rynku.

Firma zaczęła przejmować sieci gastronomiczne już w 1998 roku – wtedy wzięła pod swoje skrzydła czeskie lokale Pizza Hut i KFC. W roku 2015 AmRest dokonał akwizycji Starbucksa w Bułgarii oraz Rumunii. Rok później przejął od Starbucksa zarządzanie całą siecią firmy w Niemczech a także uzyskał prawo do udzielania licencji na prowadzenie restauracji Pizza Hut w całej Europie.


Przeprowadzka AmRestu z Wrocławia nastąpi w lutym 2019 roku, o ile zgodzą się na to akcjonariusze. Wydaje się to jednak formalnością. Co ciekawe, AmRest zapowiada, że pozostanie na GPW, jednak jako rezydent hiszpańskiej centrali.

źródło: Gazeta.pl
Trwa ładowanie komentarzy...