Przed nami największa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej. To w Krynicy padają kluczowe deklaracje

Robert Fico, Premier Słowacji; Wołodymyr Hrojsman, Premier Ukrainy; Beata Szydło,
Prezes Rady Ministrów, Polska; Viktor Orban, Premier Węgier; Bohuslav Sobotka, Premier
Czech
Robert Fico, Premier Słowacji; Wołodymyr Hrojsman, Premier Ukrainy; Beata Szydło,
Prezes Rady Ministrów, Polska; Viktor Orban, Premier Węgier; Bohuslav Sobotka, Premier
Czech Materiały organizatora
Forum Ekonomiczne to magiczne trzy dni, podczas których do Krynicy-Zdroju przenosi się polityczna i biznesowa śmietanka nie tylko z Polski, także z Europy, Azji i USA, w sumie ponad 3 tys. osób. To największa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej, na której omawia się kluczowe problemy regionu. To tam padają ważne deklaracje polityków.

W tym roku przypada już 27. edycja Forum Ekonomicznego w Krynicy. Będzie ono trwać od 5 do 7 września pod hasłem “Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?”. Jednym z najważniejszych tematów będą z pewnością skutki, z jakimi będzie borykać się nie tylko Unia Europejska w związku z planowanym wyjściem z niej Wielkiej Brytanii. Poza tym 2017 rok przebiega pod znakiem wyborów w wielu europejskich krajach, by wymienić tylko Francję, Niemcy, Holandię czy Czechy. Goście Forum Ekonomicznego będą też szeroko omawiać zmiany w USA oraz ich wpływ na politykę państw europejskich.
Program forum tradycyjnie będzie podzielony na bloki tematyczne. Będą to m.in. makroekonomia, biznes i zarządzanie, energetyka, polityka międzynarodowa i regionalna, ochrona zdrowia i społeczeństwo, a także media.Forum Ekonomiczne w Krynicy powoli zbliża się do okrągłej trzydziestki. Pierwsze odbyło się spontanicznie w 1992 roku, a więc w czasie historycznych zmian ustrojowych, jakie dokonywały się w Polsce. – Nie było żadnych założeń. (…) To była rozmowa o Polsce trzy lata po upadku komunizmu. Zaprosiłem wówczas przedstawicieli zarówno rządu, jak i opozycji. Był Jan Krzysztof Bielecki, był Jarosław Kaczyński, był Józef Ślisz, Gabriel Janowski, ale także Józef Oleksy. To miało być zdarzenie incydentalne, nie myśleliśmy o czymś powtarzalnym, o jakiejś dorocznej imprezie – wspominał w jednym z wywiadów Zygmunt Berdychowski, główny organizator forum i przewodniczący jego Rady Programowej.
Gdy porównać ten prowizoryczny start z dzisiejszym rozmachem, rysuje się ogromna skala rozwoju wydarzenia. Ćwierć wieku temu do Krynicy przyjechało bowiem zaledwie około 100 osób, głównie Polaków, przedstawicieli świata polityki i biznesu. To pierwsze forum dotyczyło głównie tematyki współpracy Polski z sąsiadami na Wschodzie: Litwą, Ukrainą i Białorusią, a także z Rosją. Z roku na rok Forum zapraszało coraz więcej gości z innych krajów, by na przełomie XX i XXI wieku stać się ważną platformą wymiany doświadczeń między krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

Prestiż forum w Krynicy rósł z roku na roku. Pojawiało się coraz więcej osobistości wysokiej rangi życia. Prezydenci i premierzy wielu państw już na stałe wpisali krynickie forum do swojego terminarza. W Krynicy bywali już m.in. Jose Manuel Barroso, Jerzy Buzek, Mario Monti, Jose Maria Azna czy Jose Luis Zapatero.
– To tam Donald Tusk ogłosił, że Polska przyjmie euro w 2012 roku, a później, że jest
zieloną wyspą. To w Krynicy PiS prezentowało swój program gospodarczy, przechodząc
do ofensywy wyborczej w 2013 roku, a teraz Jarosław Kaczyński odebrał nagrodę
Człowieka Roku – tak w 2015 roku pisał o Forum Ekonomicznym portal NaTemat.pl. To także w Krynicy Beata Szydło zapowiedziała pomoc firmom i promocję polskich start-upów. Mateusz Morawiecki poparł natomiast inicjatywę w sprawie zakazu handlu w niedzielę a także pozytywnie ocenił tzw. repolonizację banków.
Natomiast słynny The Economist informował: – Coroczna konferencja w Krynicy jest rodzajem wizytówki dzisiejszej Europy. Konferencja oficjalnie jest prowadzona w trzech językach (polski, angielski i rosyjski), a jeszcze bardziej wielojęzyczną jest w kontekście uczestników debat – pisała brytyjska gazeta. Rok temu Forum Ekonomiczne odbywało się pod hasłem “Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?”. Ponad 3,5 tys. gości dyskutowało o najbardziej aktualnych problemach gospodarki światowej.

Forum w Krynicy co roku jest wielkim przedsięwzięciem logistycznym. 70 tłumaczy pracuje w 15 salach. Dwa nowoczesne pawilony są wykonane z aluminium, szkła, mają klimatyzację i odpowiednią scenografię, służącą gościom i dziennikarzom. Powierzchnia Domu Forum i Nowego Domu Forum ma ponad 5000 metrów kwadratowych i można ją porównać z dużym boiskiem piłkarskim. W Krynicy co roku powstają też pawilony z salami Forum Regionów, patio a także studia i newsroomy stacji telewizyjnych, radiowych, gazet oraz portali internetowych. Oczywiście i w tym roku nie zabraknie nagród, które stały się znakiem rozpoznawczym Forum w Krynicy-Zdroju: Człowiek Roku i Firma Roku.

Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Przy wydarzeniu współpracuje tradycyjnie ponad 100 partnerów, wśród których są największe polskie firmy. Głównym partnerem jest województwo małopolskie.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...