Przed nami największa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej. To w Krynicy padają kluczowe deklaracje

Robert Fico, Premier Słowacji; Wołodymyr Hrojsman, Premier Ukrainy; Beata Szydło,
Prezes Rady Ministrów, Polska; Viktor Orban, Premier Węgier; Bohuslav Sobotka, Premier
Czech
Robert Fico, Premier Słowacji; Wołodymyr Hrojsman, Premier Ukrainy; Beata Szydło,
Prezes Rady Ministrów, Polska; Viktor Orban, Premier Węgier; Bohuslav Sobotka, Premier
Czech Materiały organizatora
Forum Ekonomiczne to magiczne trzy dni, podczas których do Krynicy-Zdroju przenosi się polityczna i biznesowa śmietanka nie tylko z Polski, także z Europy, Azji i USA, w sumie ponad 3 tys. osób. To największa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej, na której omawia się kluczowe problemy regionu. To tam padają ważne deklaracje polityków.

W tym roku przypada już 27. edycja Forum Ekonomicznego w Krynicy. Będzie ono trwać od 5 do 7 września pod hasłem “Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?”. Jednym z najważniejszych tematów będą z pewnością skutki, z jakimi będzie borykać się nie tylko Unia Europejska w związku z planowanym wyjściem z niej Wielkiej Brytanii. Poza tym 2017 rok przebiega pod znakiem wyborów w wielu europejskich krajach, by wymienić tylko Francję, Niemcy, Holandię czy Czechy. Goście Forum Ekonomicznego będą też szeroko omawiać zmiany w USA oraz ich wpływ na politykę państw europejskich.
Program forum tradycyjnie będzie podzielony na bloki tematyczne. Będą to m.in. makroekonomia, biznes i zarządzanie, energetyka, polityka międzynarodowa i regionalna, ochrona zdrowia i społeczeństwo, a także media.

Forum Ekonomiczne w Krynicy powoli zbliża się do okrągłej trzydziestki. Pierwsze odbyło się spontanicznie w 1992 roku, a więc w czasie historycznych zmian ustrojowych, jakie dokonywały się w Polsce. – Nie było żadnych założeń. (…) To była rozmowa o Polsce trzy lata po upadku komunizmu. Zaprosiłem wówczas przedstawicieli zarówno rządu, jak i opozycji. Był Jan Krzysztof Bielecki, był Jarosław Kaczyński, był Józef Ślisz, Gabriel Janowski, ale także Józef Oleksy. To miało być zdarzenie incydentalne, nie myśleliśmy o czymś powtarzalnym, o jakiejś dorocznej imprezie – wspominał w jednym z wywiadów Zygmunt Berdychowski, główny organizator forum i przewodniczący jego Rady Programowej.
Gdy porównać ten prowizoryczny start z dzisiejszym rozmachem, rysuje się ogromna skala rozwoju wydarzenia. Ćwierć wieku temu do Krynicy przyjechało bowiem zaledwie około 100 osób, głównie Polaków, przedstawicieli świata polityki i biznesu. To pierwsze forum dotyczyło głównie tematyki współpracy Polski z sąsiadami na Wschodzie: Litwą, Ukrainą i Białorusią, a także z Rosją. Z roku na rok Forum zapraszało coraz więcej gości z innych krajów, by na przełomie XX i XXI wieku stać się ważną platformą wymiany doświadczeń między krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

Prestiż forum w Krynicy rósł z roku na roku. Pojawiało się coraz więcej osobistości wysokiej rangi życia. Prezydenci i premierzy wielu państw już na stałe wpisali krynickie forum do swojego terminarza. W Krynicy bywali już m.in. Jose Manuel Barroso, Jerzy Buzek, Mario Monti, Jose Maria Azna czy Jose Luis Zapatero.
– To tam Donald Tusk ogłosił, że Polska przyjmie euro w 2012 roku, a później, że jest
zieloną wyspą. To w Krynicy PiS prezentowało swój program gospodarczy, przechodząc
do ofensywy wyborczej w 2013 roku, a teraz Jarosław Kaczyński odebrał nagrodę
Człowieka Roku – tak w 2015 roku pisał o Forum Ekonomicznym portal NaTemat.pl. To także w Krynicy Beata Szydło zapowiedziała pomoc firmom i promocję polskich start-upów. Mateusz Morawiecki poparł natomiast inicjatywę w sprawie zakazu handlu w niedzielę a także pozytywnie ocenił tzw. repolonizację banków.
Natomiast słynny The Economist informował: – Coroczna konferencja w Krynicy jest rodzajem wizytówki dzisiejszej Europy. Konferencja oficjalnie jest prowadzona w trzech językach (polski, angielski i rosyjski), a jeszcze bardziej wielojęzyczną jest w kontekście uczestników debat – pisała brytyjska gazeta. Rok temu Forum Ekonomiczne odbywało się pod hasłem “Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?”. Ponad 3,5 tys. gości dyskutowało o najbardziej aktualnych problemach gospodarki światowej.


Forum w Krynicy co roku jest wielkim przedsięwzięciem logistycznym. 70 tłumaczy pracuje w 15 salach. Dwa nowoczesne pawilony są wykonane z aluminium, szkła, mają klimatyzację i odpowiednią scenografię, służącą gościom i dziennikarzom. Powierzchnia Domu Forum i Nowego Domu Forum ma ponad 5000 metrów kwadratowych i można ją porównać z dużym boiskiem piłkarskim. W Krynicy co roku powstają też pawilony z salami Forum Regionów, patio a także studia i newsroomy stacji telewizyjnych, radiowych, gazet oraz portali internetowych. Oczywiście i w tym roku nie zabraknie nagród, które stały się znakiem rozpoznawczym Forum w Krynicy-Zdroju: Człowiek Roku i Firma Roku.

Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Przy wydarzeniu współpracuje tradycyjnie ponad 100 partnerów, wśród których są największe polskie firmy. Głównym partnerem jest województwo małopolskie.
Trwa ładowanie komentarzy...