Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed pracownikami ZUS. Chodzi o działalność bez zezwolenia

KNF wystosowała ostrzeżenie przed współpracą ze Związkiem Zawodowym Pracowników ZUS z siedzibą w Warszawie
KNF wystosowała ostrzeżenie przed współpracą ze Związkiem Zawodowym Pracowników ZUS z siedzibą w Warszawie Foto: Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Na razie nie są znane szczegóły sprawy, ale KNF wystosowała właśnie ostrzeżenie przed współpracą ze Związkiem Zawodowym Pracowników ZUS z siedzibą w Warszawie. Co więcej – skierowała jego sprawę do prokuratury.

KNF informuje, że dziś umieściła na liście ostrzeżeń publicznych nowy podmiot – Związek Zawodowy Pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Warszawie.

Bezpośrednią przyczyną jest wykonywanie czynności ubezpieczeniowych lub działalności reasekuracyjnej bez zezwolenia. Komisja odmawia udzielania dalszych informacji, bowiem skierowała już sprawę do prokuratury. Z kolei Rzecznik ZUS odcina się od działalności związku zawodowego – prawdopodobnie ubezpieczeniowej.

Urzędnicy ZUS zaczęli się bowiem ostatnio masowo ubezpieczać na wypadek konieczności poniesienia tzw. odpowiedzialności urzędniczej. Obejmuje ono skutki pozwu, jaki mógłby wytoczyć pracownikowi poszkodowany petent. Związek zawodowy ZUS wynegocjował preferencyjne stawki w jednej z firm ubezpieczeniowych oraz pośredniczył w ich sprzedaży. Te czynności wykonywał bez niezbędnych pozwoleń i właśnie one mogły spowodować interwencję KNF-u.

We wtorek, 1 sierpnia 2017 r. na liście ostrzeżeń publicznych KNF umieszczony został nowy podmiot. Zawiadomienie o...

Opublikowany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego na 1 sierpnia 2017
Jest to bodaj pierwszy taki przypadek w historii KNF. Do tej pory Komisja ostrzegała przed piramidami finansowymi, firmami maklerskimi działającymi bez odpowiednich uprawnień czy podejrzanymi instytucjami obracającymi majątkiem.


Przy okazji ZUS przypomina, że do tej pory żaden z jego urzędników nie miał do czynienia z pozwem dotyczącym tzw. odpowiedzialności urzędniczej.

Sprawą związku zawodowego pracowników ZUS będzie zajmować się Prokuratura Rejonowa na warszawskim Żoliborzu.
Trwa ładowanie komentarzy...