Polskie biura podróży wykreślane na potęgę. Klienci mają powody do obaw

120 biur podróży jest zagrożonych wykreśleniem
120 biur podróży jest zagrożonych wykreśleniem Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) informuje, że nawet 120 małych biur podróży jest zagrożonych wykreśleniem z rejestrów. TFG wysłał już do marszałków województw wnioski w tej sprawie. Chodzi o brak realizacji obowiązków względem TFG, czego konsekwencją jest zagrożenie dla bezpieczeństwa turystów.

– Sprawa dotyczy blisko 3 procent przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPT) i najprawdopodobniej obejmuje te biura podróży, które nie prowadzą już działalności, a jedynie nie dopełniły formalności wykreślenia się z rejestru – przekonuje Renata Mentlewicz, dyrektor Biura Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Dodaje, że ważne jest, aby klienci dokładne weryfikowali firmy, które organizują wycieczki. Chodzi nie tylko o sprawdzenie, czy biuro ma wpis do ewidencji, ale i to, jaka jest wartość jego zabezpieczenia w tzw. pierwszym filarze.

Drugim filarem jest TFG. Stanowi on zabezpieczenie dla turystów w wypadku niewypłacalności organizatora wycieczki. Zapewnia więc niezbędne środki, kiedy ten nie jest w stanie zapewnić powrotu klientów do kraju, a środki z pierwszego filaru są niewystarczające. Odnosi się to także do sytuacji, kiedy biura są w stanie pokryć tylko część roszczeń w wypadku niezrealizowanych wyjazdów.

Fundusz został uruchomiony w listopadzie 2016 roku, a biura zobowiązały się do przekazania do TFG comiesięcznych deklaracji o sprzedanych imprezach i składkach przeznaczanych na dodatkowe zabezpieczenia turystów. Rzecz jasna nie wszystkie tego dokonały. Rozpoczęto więc wyjaśnienia, o które biura podróży dokładnie chodzi. Wysłano 618 wezwań, a ostatecznie okazała się, że 120 z nich nadaje się do wykreślenia. TFG wysłało już wnioski do marszałków województw o wykreślenia ich z rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.


Uspokajamy, w wypadku wykreślenia danego biura podróży, nadal będzie on zobowiązany do wywiązania się z uprzednio zawartych z klientami umów.
Trwa ładowanie komentarzy...