Trudno, liberałowie będą zgrzytać zębami. Kiepska i stresująca praca bardziej szkodzi zdrowiu niż bezrobocie

Jednym z najbardziej frustrujących zawodów okazało się w ostatnich miesiącach roznoszenie listów: protestowali zarówno pracownicy PP, jak i prywatnych firm.
Jednym z najbardziej frustrujących zawodów okazało się w ostatnich miesiącach roznoszenie listów: protestowali zarówno pracownicy PP, jak i prywatnych firm. Fot. Paweł Sowa / Agencja Gazeta
„Żadnej pracy się nie boję”, „lepsza taka praca niż żadna” – te sentencje należałoby odesłać do lamusa, a przynajmniej jeszcze raz przemyśleć. Według brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Manchester osoby bezrobotne, które zdecydowały się wziąć tę robotę, jaka akurat była, przypłaciły to negatywnymi skutkami, jakich nie wywołało nawet bezrobocie.

– Ludzie zgadzają się, że stresująca praca szkodzi zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Ale zwykle mówią: „przynajmniej masz jakąś pracę”, w przekonaniu, że bezrobocie byłoby jeszcze gorsze – twierdzi autor badania, Tarani Chandola.

Niestety – kwituje badacz. Kto znajduje pracę odpowiadającą jego oczekiwaniom i interesującą, może liczyć na poprawę stanu zdrowia. Pozostali mogą się spodziewać kłopotów. Chandola wraz ze współpracownikiem zbadali 1116 osób, które były bezrobotne w latach 2009-2010, a następnie znalazły pracę. W przypadku tych, którzy znaleźli pracę stresującą i nie przynoszącą nic, poza dochodem – badacze odnotowali „wyższy ładunek allostatyczny”, czyli niepokojące poziomy hemoglobiny HbA1c, triacylogliceroli, białka C-reaktywnego, fibrynogenu oraz poziomu cholesterolu w relacji do HDL.

Zapytacie, co to „kiepska” praca? Otóż, naukowcy z Manchesteru uznali, że są to płace o najniższym wynagrodzeniu (dolne 25 proc.), z niską satysfakcją, niepewnością utrzymania stanowiska, z towarzyszącymi jej stanami depresji i obaw. – Poziom zdrowia psychicznego takich osób był podobny, jak u osób bezrobotnych. Natomiast biomarkery związane z chronicznym stresem były u nich o wiele wyższe w porównaniu do bezrobotnych – kwitował autor badania.

źródło: PulsHR
Trwa ładowanie komentarzy...