Facebook rządzi rzeczywistością, a teraz chciałby władać wyobraźnią. Firma Zuckerberga patentuje kolejny obłędny gadżet

Mark Zuckerberg chce opatentować okulary do rozszerzonej rzeczywistości.
Mark Zuckerberg chce opatentować okulary do rozszerzonej rzeczywistości. Fot. 123rf.com
Mark Zuckerberg lubi pokazywać się od czasu do czasu z którymś z modnych, przyszłościowych wynalazków. Jednak rzadko przyznaje, by jego biznesowe imperium chciało rzeczywiście zająć się produkcją hardware. Najwyraźniej, to jednak wyłącznie zapobiegawcza powściągliwość. W ostatni czwartek firma złożyła wniosek patentowy, który pokazuje, jakie pomysły kołaczą się jej twórcy w głowie.

Wniosek obejmuje okulary do rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality glasses), które miałyby wyświetlać cyfrowe obiekty w otaczającym nas świecie widzianym przez szkła. W swoim czasie Mark Zuckerberg zapewniał, że to przyszłościowa technologia, a świat będzie należeć do wynalazków, wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość. Natomiast nie zapowiadał, by w tym kierunku miała pójść jego firma, choć trzy lata temu Facebook przejął Oculus – firmę specjalizującą się w wirtualnej rzeczywistości.

– Pomyślcie, jak wielu rzeczy, których użycwacie, w rzeczywistości nie potrzebujecie fizycznie – przekonuje twórca Facebooka. – Chcecie zagrać w planszówkę? Proszę, pstryknijcie palcami i będziecie mieli planszówkę – dorzuca. To ilustracja przyszłych zastosowań „okularów” Facebooka. Cudzysłów jest tu konieczny, bowiem firma nie nazywa swojego projektu okularami – choć zapowiada, że będą miały oprawki.

Zgodnie z wnioskiem patentowym chodzi o „wyświetlacz z możliwości przewodzenia fal, z dwuwymiarowym skanerem”. Wyświetlaczem – czy ekranem – są, rzecz jasna, szkła tych okularów. Rozprowadzają one światło i odpowiednio rozproszone kierują do oczu użytkownika. Patent nie wyjaśnia czy patrząc takiem facebookowemu okularnikowi w oczy (w okulary?) też zobaczymy dodatkowy obraz, widoczny dla niego.


Nie pozostaje nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość. Nawet jeżeli wszystko pójdzie jak z płatka, okulary z rozszerzoną rzeczywistością będziemy mogli nałożyć na nos najwcześniej za pięć lat.

źródło: Quartz
Trwa ładowanie komentarzy...