Waszczykowski "Januszem gospodarki". Chciał się odgryźć prezydentowi Francji, a zamiast tego wyszła kompromitacja

Kuba Atys/Agencja Gazeta
Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski w wywiadzie dla Radia Maryja stwierdził, że francuska gospodarka nie jest w stanie konkurować z „prężnymi gospodarkami wielu krajów europejskich, w tym również z Polską”. Minister chciał w ten sposób zbagatelizować decyzję prezydenta Francji Emmanuela Macron o pominięciu naszego kraju podczas serii wizyt w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdaniem Waszczykowskiego Macron nie pojawi się w Polsce, bo francuska gospodarka nie jest konkurencyjna. – Tydzień pracy dla wielu pracowników francuskich wynosi cztery, góra pięć dni pracy. W związku z tym zamiast zmusić francuską gospodarkę do konkurencyjności z gospodarkami innych krajów, prezydent Macron wymyślił sposób, aby ograniczyć nasze możliwości działania na wspólnym rynku europejskim – stwierdził minister.

Szef resortu spraw zagranicznych lekko się jednak zagalopował. Z informacji zawartych na prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju Portalu Promocji Eksportu wynika, że Francja jest obecnie piątą potęgą gospodarczą świata. Portal podaje, że przyjęta w 2015 roku ustawa (zwana „ustawą Macrona”) ma na celu przywrócenie konkurencyjności gospodarki i „poprawę zaufania w biznesie poprzez promowanie przejrzystości, uproszczenie przepisów administracyjnych i usunięcie barier administracyjnych”.

PPE zauważa również, że do atutów Francji należy sektor wysokich technologii, zajmująca 3. miejsce w Europie branża IT, a także rozwinięta infrastruktura telekomunikacyjna. Kraj ma również trzeci system energetyczny na świecie, a pod względem energetyki atomowej jest światowym liderem. Polska w tym czasie nieśmiało przymierza się dopiero do budowy pierwszej elektrowni atomowej.


W raporcie „Doing Business 2017” analitycy Banku Światowego zauważyli ponadto, że Francuzi intensywnie działają na rzecz poprawy warunków prowadzenia biznesu. Eksperci chwalą m.in. liberalizację zasad pracy w niedzielę i ułatwienie dialogu między pracodawcami a pracownikami. W swoim zestawieniu BŚ umieścił Francję na 29. miejscu na świecie, czyli o pięć lokat niżej niż Polskę.
Trwa ładowanie komentarzy...