Blady strach padł na kreatorów mody. Amazon wymyślił technologię, która pozbawi ich pracy

Amazon do pracy nad ubraniami zastosuje sztuczną inteligencję
Amazon do pracy nad ubraniami zastosuje sztuczną inteligencję Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Amazon stawia na nową technologię, spychając na dalszy plan pracę człowieka. Wprowadza rozwiązanie, które spowoduje, że w pewnym stopniu zastąpi nas sztuczna inteligencja.

Amazon postanowił, że obędzie się bez ludzi do projektowania ubrań. Gigant stworzył bowiem algorytm, który zaprojektuje je na podstawie analizy partii zdjęć. Sztuczna inteligencja rozpozna i skopiuje styl odzieży, a następnie wykorzysta go do stworzenia nowych produktów.

Amazon ma ambitny plan, bo chce się stać „najlepszym miejscem na modowe zakupy w internecie”. Algorytm opracował Amazon Lab 126 – ośrodek badawczo-rozwojowy firmy. Korzysta on z inteligencji stworzonej przez badacza Google. Jak działa? Chodzi o zestawienie przeciwko sobie dwóch sieci neuronowych. Podczas gdy jedna z nich tworzy obraz, druga sprawdza, czy jest on rzeczywisty, czy też stworzony przez sztuczną inteligencję. Poprzez analizę partii zdjęć, wyodrębniony zostaje modowy trend.

Na razie samo narzędzie jest w fazie początkowej. Wydaje się ono słuszną drogą, bo obecnie sprzedawcy sprawdzają najnowsze trendy na Instagramie i Pinterest. Sztuczna inteligencja zrobi to jednak szybciej – zrozumie, co jest modne i następnie szybko zaprojektuje modne ubrania.


Pamiętajmy jednak, że Amazon nie proponuje w ten sposób niczego innowacyjnego. Już bowiem firma Stitch Fix sprzedaje ubrania przygotowywane dzięki specjalnym algorytmom, które podpowiadają projektantom, jak ma wyglądać dana kreacja. Stitch Fix może pochwalić się po pięciu latach w biznesie ponad 500 mln dol. przychodów.
Trwa ładowanie komentarzy...