Morawiecki wreszcie znosi absurdalne przepisy. W tym aspekcie polscy przedsiębiorcy od lat tkwią w średniowieczu

Ministerstwo Rozwoju przygotowało przepis, który pozwoli polskim firmom zrezygnować z papierowej dokumentacji
Ministerstwo Rozwoju przygotowało przepis, który pozwoli polskim firmom zrezygnować z papierowej dokumentacji Tomasz Niesłuchowski/Agencja Gazeta
Ministerstwo Rozwoju przygotowało przepis, który pozwoli polskim firmom zrezygnować z papierowej dokumentacji. Znacznemu skróceniu ulegnie także okres, przez jaki przedsiębiorcy będą zobligowani do przechowywania dokumentów. Projektem ustawy ma się w najbliższym czasie zająć rząd.

Najnowsze plany resortu rozwoju mogą znacznie ułatwić życie średnim i dużym przedsiębiorstwom. Jeżeli planowana ustawa wejdzie w życie w obecnej formie, przedsiębiorcy będą mogli przenieść dokumentację pracowniczą na twarde dyski. Nie będą jej także musieli przechowywać przez 50 lat. Nowe przepisy zakładają, że dokumenty powinny być magazynowane przez dekadę

Pod względem czasu archiwizacji Polska bardzo negatywnie wyróżnia się na tle reszty Europy. Dla porównania w Niemczech przedsiębiorcy są zobowiązani do trzymania dokumentacji przez 10 lat, w Wielkiej Brytanii przez 6, a w Danii – 5.

Proponowane rozwiązania wzbudziły bardzo pozytywny oddźwięk, pracodawcy liczą, że zmiany wejdą w życie jeszcze w 2017 roku. – Jeśli pracodawca istnieje od kilkunastu lat, zatrudnia 2 tysiące pracowników, to w jego archiwum znajduje się nawet kilkanaście tysięcy teczek akt osobowych. Musi spełnić warunki, żeby to przechowywać i powoli staje się firmą, która przechowuje dokumenty, a nie zajmuje się prowadzeniem działalności gospodarczej – tłumaczył Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP.

źródło: Polskie Radio
Trwa ładowanie komentarzy...