Na tej zmianie skorzystają miliony Polaków. Rząd szykuje się do podniesienia kwoty wolnej od podatku

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie ma już odwrotu. Kwota wolna musi wzrosnąć, bo TK powiązał ją z minimum egzystencji
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie ma już odwrotu. Kwota wolna musi wzrosnąć, bo TK powiązał ją z minimum egzystencji Filip Klimaszewski/Agencja Gazeta
Do 15 września wicepremier Mateusz Morawiecki musi pokazać propozycję podniesienia kwoty wolnej od podatku. Do wprowadzenia zmian rząd został zobligowany przez Trybunał Konstytucyjny jeszcze w 2015 roku.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie ma już odwrotu. Kwota wolna musi wzrosnąć, bo TK powiązał ją z minimum egzystencji. Dlatego już w ubiegłym roku Prawo i Sprawiedliwość zwiększyła ją z 3,1 do 6,6 tys. złotych. Zmiany dotyczyły jednak tylko osób o najniższych dochodach, a najlepiej zarabiający wręcz na niej stracili. Według naszych szacunków ok. 650 tys. Polaków zapłaciło w ten sposób podatek od całości swojego dochodu. Żadnych zmian nie odczuła za to większość naszych rodaków. Wystarczy bowiem zarobić 11 tys. złotych, by kwota wolna pozostała bez zmian.Podobnie ma być w tym roku. „Gazeta Wyborcza” pisze, że kwota wolna dla wybranych wzrośnie w tym roku do poziomu 8 tys. złotych, co oznacza, że szczęśliwcom w kieszeni zostanie dodatkowe kilkanaście złotych miesięcznie. Skorzystać ma na tym 2,4 mln rodzin – głównie osoby samotne, bezdzietne małżeństwa, renciści, emeryci i osoby pracujące dorywczo.

Oznacza to, że kwota wolna od podatku nad Wisłą pozostanie jedną z najskromniejszych w całej Europie – 11 razy niższą niż w Niemczech i 19 razy niższą niż w Wielkiej Brytanii.

źródło: Gazeta Wyborcza
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...