Wystawili rządowi niezłą laurkę. Ich zdaniem, nasza gospodarka pędzi i się nie zatrzymuje

Agencja ratingowa Moody's zakłada wzrost polskiego PKB na poziomie 3,4 proc. Dla Beaty Szydło i reszty rządu oznacza to łatwiejsze zaciąganie kolejnych kredytów
Agencja ratingowa Moody's zakłada wzrost polskiego PKB na poziomie 3,4 proc. Dla Beaty Szydło i reszty rządu oznacza to łatwiejsze zaciąganie kolejnych kredytów Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Szykuje się nam duży wzrost gospodarczy, a co za tym idzie – Polsce będzie łatwiej zaciągać kolejne kredyty, które mogą okazać się trudne do spłacenia. Tym razem, nie tylko opcja rządowa prezentuje takie prognozy.

4,3 proc. wzrostu gospodarczego dla Polski. Tym razem to optymistyczne prognozy Moody's – jednej z trzech największych na świecie agencji ratingowych. Jej poprzednie szacunki wskazywały na wzrost produktu krajowego brutto w tempie 3,2 proc.

Agencja spodziewa się, że wzrost PKB napędzi solidna konsumpcja prywatna. Wskazuje ponadto na powolną, ale stabilną odbudowę w inwestycjach. Sprzyjają im bowiem korzystne warunki w otoczeniu zagranicznym i wyższe napływy funduszy z Unii Europejskiej.

– Wyższy wzrost i lepsza realizacja budżetu znacząco zwiększają szansę, że deficyt w Polsce będzie wyraźnie poniżej progu z Maastricht 3 proc. PKB w trzecim roku z rzędu – przekonuje agencja.

Jak się to ma do brania kredytów przez Polskę? Kolejny przegląd ratingu jest zaplanowany na piątek 8 września. Nic nie wskazuje na to, by pojawiła się możliwość jego cięcia, a to zwiększa wiarygodność kredytową naszego kraju.

Prognozy Moody's wskazują na przyspieszenie w drugiej połowie roku. Pierwszy kwartał to tempo wzrostu gospodarczego na poziomie 4 proc., w drugim z kolei spowolniło ono do 3,9 proc. Potwierdził to kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny. Dla Polaków oznacza to niesłabnący popyt na pracę i tym samym – podwyżki.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, PKB w drugim kwartale 2017 r., wzrosło o 3,9 proc., wobec wzrostu w I kwartale na poziomie 4,0 proc. rok do roku.

GUS podał, że PKB w II kwartale 2017 r. wzrósł o 3,9 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 4,0 proc. rok do roku w I kwartale.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w II kwartale wzrosły o 0,8 proc., rok do roku, zaś popyt krajowy wzrósł o 5,6 proc. rok do roku.

źródło: TVN24BiS
Trwa ładowanie komentarzy...