Wielka wtopa Mateusza Morawieckiego. Tym jednym podatkiem może zniszczyć cały program Mieszkanie Plus

Ministerstwo Finansów musi naprawić błąd, który może zaważyć na losie programu Mieszkanie Plus
Ministerstwo Finansów musi naprawić błąd, który może zaważyć na losie programu Mieszkanie Plus Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta
To jeden z kluczowych programów obecnego rządu, dlatego chyba nikt się nie spodziewał takich kontrowersji. Jedna decyzja wystarczy, by całkowicie go pogrążyć. Resort infrastruktury i budownictwa łapie się za głowę.

Ministerstwo Finansów chce nałożyć 19-procentowy podatek dochodowy na podmioty, które za darmo przekażą swoje nieruchomości skarbowi państwa i samorządom. Resort budownictwa alarmuje, że tego rodzaju opodatkowanie może zagrozić programowi Mieszkanie Plus.

Paweł Gruza, wiceminister finansów, przekonuje jednak, że przepisy podatkowe nie stoją w opozycji do realizacji programu Mieszkanie Plus. Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa, widzi jednak sprawę zgoła inaczej. Twierdzi, że opodatkowanie sprawi, że grunty będą niechętnie przekazywane do Krajowego Zasobu Nieruchomości na realizację programu Mieszkanie Plus.

Najbardziej kuriozalne, ale i pocieszające jest to, że mamy najprawdopodobniej do czynienia tylko z niedopatrzeniem Ministerstwa Finansów, a nie celowym działaniem. Resort bowiem już zapowiedział, że naprawi błąd.

Ministerstwo Finansów w jednym ze swoich projektów informuje, że 19-procentowy podatek CIT ma być płacony od rynkowych wartości zbywanych rzeczy, praw majątkowych i usług. Chodzi bowiem o przeciwdziałanie tzw. optymalizacji podatkowej. W obrocie gospodarczym przypadki nieodpłatnego przekazania rzeczy (praw) z ekonomicznego punktu widzenia zasadniczo nie powinny mieć miejsca – napisało ministerstwo w uzasadnieniu projektu.


źródło: Puls Biznesu
Trwa ładowanie komentarzy...